Minister uviedol, že sa posilnila dôveryhodnosť justície nielen z hľadiska komunikácie ale aj z hľadiska vyvodzovania zodpovednosti. Premiér ocenil prácu tímu rezortu spravodlivosti na novelizácii Trestného zákona a Trestného poriadku ako aj zákonov, ktoré viedli k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Fico pripomenul, že tým dosiahli významný cieľ, ktorý bol zadefinovaný v programovom vyhlásení vlády.
Rozhodnutie Ústavného súdu
Premiér ministerstvo požiadal o profesionálny prístup v prípade rokovaní s predstaviteľmi Európskej komisie.„Naďalej prebieha veľmi čulý odborný dialóg medzi predstaviteľmi Európskej komisie a vládou SR. Avšak tento dialóg bude v krátkom čase determinovaný aj rozhodnutím Ústavného súdu (ÚS) SR v danej veci, na ktoré všetci netrpezlivo čakáme," vyhlásil Fico a vyzval ÚS SR, keďže tak rýchlo konal vo veci pozastavenia účinnosti Trestného zákona, aby teraz rozhodol čo najrýchlejšie aj v merite veci.
Minister Susko sa s premiérom totiž zhodli, že pokiaľ ide o legislatívu, nateraz nemá význam pracovať na akejkoľvek novelizácii Trestného zákona, pokiaľ nebude známe stanovisko ústavného súdu.
Nedostatok probačných úradníkov
Ministerstvo pracuje súčasne aj na ďalších zákonoch, akými je napríklad zákon o výkone trestu odňatia slobody či zákon o výkone väzby.Fico však upozornil, že prijímanie zákonov je jedna vec a dostatok aparátu a zdrojov na ich vykonanie je druhá vec. Spomenul napríklad nedostatok probačných úradníkov, ktorých je 80, no potrebných je okolo 300. Minister Susko potvrdil, že je potrebné podporiť finančné nároky na to, aby justičný systém mohol efektívne fungovať.
Novelizácia Trestného zákona, ktorá kladie dôraz na alternatívne trestanie a restoratívnu justíciu, si vyžaduje podľa Suska službu probačných a mediačných úradníkov, ktorých je nedostatok.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: