„Všeobecne pri akýchkoľvek voľbách platí, že čím tesnejší je rozdiel a neistejšie víťazstvo daného subjektu, tým väčšia je hrozba tvorby a šírenia hoaxov," tvrdí Púchovský.
Včasné zabraňovanie šíreniu hoaxov
Ministerstvo vnútra súčasne vyzval, aby efektívnou strategickou komunikáciou včas zabraňovalo šíreniu hoaxov namierených proti demokratickým princípom či volebnému systému.Ako sám tvrdí, pred druhým kolom volieb očakáva spochybňovanie výsledkov procesu sčítavania hlasov prvého kola, „živenie" hoaxu o tom, ako môže prezident zatiahnuť Slovákov do vojny, dezinformácie týkajúce sa manipulovania predošlých tvrdení kandidátov a ich zasadzovanie do kontextu súčasnosti či platené kampane neznámych skupín s cieľom šíriť hoaxy a manipulácie o kandidátoch.
Počas volieb môžeme podľa Púchovského očakávať falošné správy o incidentoch vo volebných miestnostiach, hoaxy o volebných lístkoch a preukazoch, falšovanie preukazov, tvorbu hoaxov šíriacich strach podmienený úspechom jedného z kandidátov - sem patrí napr. výrok „Ak sa stane prezidentom, bude na Slovensku vojna".
K čomu môže dôjsť po voľbách?
Po voľbách zas podľa Púchovského môže dôjsť k dvom situáciám. V prvom prípade, ak uspeje kandidát, proti ktorému je produkovaná väčšina dezinformácií, budú pribúdať nové naratívy vo výraznej intenzite.„Ich spoločným menovateľom bude spochybňovanie výsledku volieb, procesu sčítavania hlasov. V tomto prípade budú hroziť občianske nepokoje po vzore niektorých krajín," tvrdí zakladateľ stránky.
V druhom prípade, ak uspeje kandidát, proti ktorému sa hoaxy objavovali v minimálnej miere, dezinformačná scéna prestane byť v spomínaných témach aktívna.
„Podobný scenár nastal po parlamentných voľbách v súvislosti s naratívom o ich sfalšovaní," dodal Púchovský.
Viac k témam: Hoaxy a podvody, Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk - Druhé kolo prezidentských volieb môže byť sprevádzané zvýšeným rizikom šírenia dezinformácií, stretnúť sa môžete najmä s týmito © SITA Všetky práva vyhradené.