„Je to veľký deň, keďže túto záhradu opäť vraciame ako oázu na mapu Bratislavy," uviedol. Rekonštrukciu vo výške 1,32 milióna eur financovali 80-percentným podielom z európskych fondov, zvyšok dofinancovali z vlastných zdrojov.
Hotová mala byť vlani
S prácami na rekonštrukcii záhrady začali pred letom 2023, mali byť ukončené do konca minulého roka. Projekt na výzvu zelených revitalizácií záhrady vypísalo ešte bývalé vedenie mestskej časti, na základe ktorého získali financie z eurofondov.„Zmeny možno až tak nevidno, pretože veľa ich je pod zemou," poznamenal starosta s tým, že kompletne vymenili infraštruktúru, siete, závlahy a doplnili zeleň. Pribudlo tu 84 nových stromov, viac ako 20-tisíc cibuľovín, 16-tisíc dvojročiek a ďalšie prvky.
Keďže záhrada bola pôvodne vytvorená koncepčne ako francúzska baroková záhrada, pri revitalizácii sa museli riadiť pôvodnými projektami a najmä projektom krajinnej architektky Tamary Reháčkovej.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová počas otvorenia Grasalkovičovej záhrady (fotografie)
Spolupracovali s pamiatkovým úradom
„Keďže je záhrada národnou kultúrnou pamiatkou, museli sme spolupracovať s Krajským pamiatkovým úradom, každý detail musel byť s nimi prediskutovaný," doplnil starosta. Ako dodal, poslednú veľkú revitalizáciu záhrady robili v 90. rokoch.Ako doplnila hovorkyňa Starého Mesta Veronika Gubková, súčasťou prác na obnove záhrady boli aj nové mlatové chodníky, nové osvetlenie, lavičky a koše.
Revitalizácia Grasalkovičovej záhrady bola financovaná prostredníctvom nenávratného finančného príspevku z Európskych štrukturálnych a investičných fondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu v hodnote viac ako 1,1 milióna eur. O dotáciu sa uchádzala mestská časť ešte v roku 2022.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: