Takzvané koncertné otrasy inšpirovali vedcov z California Institute of Technology (Caltech) a Kalifornskej univerzity preskúmať, kto alebo čo je za týmto javom.
Z ich štúdie, o ktorej informuje portál Ars Technica, vyplynulo, že tieto otrasy spôsobili baviaci sa fanúšikovia.
Pohyb davu alebo technika
Koncertné otrasy pozostávajú z nízkofrekvenčných signálov s predĺženým trvaním s vrcholmi harmonickej frekvencie medzi 1 a 10 hertzami (Hz), podobne ako signály generované sopkami alebo vlakmi.O tom, čo je zdrojom týchto otrasov, sa už istý čas debatuje s tým, že buď je za tým synchronizovaný pohyb davu alebo technika.
Výskum vedcov z Kalifornie, ktorý publikovali v odbornom časopise Seismological Research Letters, nahráva prvej teórii.
Autori štúdie tvrdia, že lepšie pochopenie atypických seizmických signálov, ako sú tie z koncertu Taylor Swift, by mohlo v budúcnosti zlepšiť analýzu seizmických signálov, ako aj posilniť nové aplikácie, ako je napríklad použitie signálov z vlakového hluku na seizmickú interferometriu.
Pred koncertom rozmiestnili senzory
Vedci sa pri výskume nespoliehali len na dáta z regionálnych staníc, ale na štadióne SoFi v Los Angeles rozmiestnili pred koncertom ďalšie pohybové senzory, čo im umožnilo charakterizovať všetky seizmické signály produkované počas koncertu.Signály mali také jedinečné vlastnosti, že ich bolo relatívne ľahké identifikovať pomocou spektrogramu a vedci dokonca podľa nich dokázali identifikovať 43 zo 45 piesní, ktoré speváčka predviedla.
Tiež vypočítali, koľko vysielanej energie vyprodukovala každá skladba. Pieseň Shake It Off vyprodukovala najviac energie, ktorá zodpovedala miestnemu zemetraseniu s magnitúdom 0,851.
„Majte na pamäti, že táto energia sa uvoľnila počas niekoľkých minút v porovnaní so sekundou pri zemetrasení takej veľkosti," vysvetlila spoluautorka štúdie Gabrielle Tepp z Caltechu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: