Debaty o téme ďalšej podoby ľadového dómu začali podľa obchodného a marketingového manažéra horského strediska Vysoké Tatry Lukáša Brodanského už v polovici minulého roka.
Ľad objednávajú s ročným predstihom
Ako vysvetlil pre agentúru SITA, príprava každého ročníka je mimoriadne náročný proces, ľad na stavbu musia objednávať už v zimných mesiacoch, takmer s ročným predstihom.Tatranský ľadový dóm má za sebou jedenásť ročníkov, organizačný tím už má postup jeho prípravy overený.
„Ľad objednávame v januári a vo februári, pretože ak sa vyrába v zimných podmienkach, jeho výroba je efektívnejšia. Výroba jednej kocky totiž trvá v zimných podmienkach tri dni, v letných až päť dní," opísal Brodanský.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Tatranský ľadový dóm 2023/2024 (fotografie)
Stavba sa postupne roztopí
V lete ho preskladujú, aby ho potom následne počas jesene mohli použiť na výstavbu. Využijú pri nej zvyčajne 1 800 blokov ľadu, čo je viac ako dvesto ton.Otvorením Tatranského ľadového dómu v novembri sa v Tatrách každoročne oficiálne začína zimná sezóna. Vždy po skončení sa celá konštrukcia dómu demontuje, vypne klimatizácia a odstráni stan, ktorý toto dielo chránil.
„Ľadová stavba sa postupne roztopí do voľnej prírody. Ľad je vyrobený z pitnej vody, nie sú tam žiadne prímesy, preto sa nie je čoho obávať," poznamenal Brodanský.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: