Americké ministerstvo financií sankcie uvalilo na 16 ľudí a dva subjekty v Iráne vyrábajúce motory pre bezpilotné lietadlá, ktoré iránske sily použili proti Izraelu.
Degradácia vojenského priemyslu
Reštritkívne opatrenia sa dotkli aj piatich firiem v sektore výroby ocele a troch dcérskych spoločností iránskej automobilky Bahman obvinených z materiálnej podpory iránskej armády a ďalších sankcionovaných skupín.Ministerstvo obchodu uvalilo nové kontroly s cieľom obmedziť prístup Iránu k základnej komerčnej mikroelektronike, čo sa vzťahuje na položky vyrobené mimo USA s pomocou americkej technológie.
Americký prezident Joe Biden vo vyhlásení uviedol, že nariadil ministerstvu financií, aby pokračovalo s uvaľovaním sankcií, aby ďalej „degradovali iránsky vojenský priemysel“.
„Nech je jasné všetkým, ktorí umožňujú alebo podporujú útoky Iránu, že nebudeme váhať prijať všetky potrebné opatrenia, aby sme vás pohnali k zodpovednosti,“ povedal.
Útok mal byť odvetou
Spojené kráľovstvo zase sankcionovalo iránske vojenské organizácie, jednotlivcov a subjekty zapojené do raketového a dronového priemyslu v Iráne.Teherán vyhlásil, že svoj útok z 13. apríla vykonal v odvete za údajný izraelský úder na iránsky konzulát v sýrskom Damasku, pri ktorom zomreli vojenskí predstavitelia.
Sankcie avizovali skôr počas týždňa aj európski lídri.
Viac k témam: Sankcie proti Iránu, Útok Iránu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - USA a Británia uvalili pre útok proti Izraelu nové sankcie na Irán, majú zasiahnuť výrobu dronov © SITA Všetky práva vyhradené.