
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Exminister práce, sociálnych vecí a rodiny tvrdí, že „v slovenských podmienkach by smernica mohla znamenať pre mnohých pracovníkov platforiem zníženie ich čistých príjmov a vo výsledku, paradoxne, znevýhodnené pracovné podmienky“.
Zamestnanecký status
Cieľom nových pravidiel, na ktorých sa už vo februári dohodli Parlament a Rada, je zabezpečiť, aby pracovníci platforiem mali svoj zamestnanecký status správne klasifikovaný, čím by sa odstránila falošná samostatná zárobková činnosť.„Na Slovensku veľká časť pracuje pre platformy ako Wolt, Bolt alebo Uber na živnosti popri zamestnaní a táto práca je pre nich vítaným prilepšením k ich hlavnému príjmu. Som toho názoru, že na tom by sa nemalo nič meniť. Prijímaná nová legislatíva však pre nich bude znamenať nútené zamestnanie v pracovných pomeroch, čo v prvom rade im nevyhovuje a odmietajú to,“ vraví Mihál.
Prezumpcia pracovnoprávneho vzťahu
Ako uvádza web europarlamentu, zákon zavádza prezumpciu pracovnoprávneho vzťahu (na rozdiel od samostatnej zárobkovej činnosti), ktorý vzniká vtedy, keď sú prítomné skutočnosti naznačujúce kontrolu a riadenie, podľa vnútroštátneho práva a kolektívnych zmlúv.Smernica tiež po prvý raz v EÚ upravuje používanie algoritmov na pracovisku. Osoba vykonávajúca prácu pre platformu nemôže byť prepustená na základe rozhodnutia prijatého algoritmom alebo automatizovaným systémom rozhodovania.
Platformy musia zabezpečiť ľudský dohľad nad dôležitými rozhodnutiami, ktoré priamo ovplyvňujú pracovníkov platformy. Platformám bude tiež zakázané spracúvať určité typy osobných údajov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: