Výročie úmrtia M. R. Štefánika si podujatiami počas piatka a soboty pripomenú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku. Asi najbohatší program pripravili pri tejto príležitosti na miestach, kde zostal odkaz slovenského velikána dodnes najživší. Nad Bradlom preletí počas pietnej spomienky vojenská technika, zaznejú tam slávnostné príhovory a hymnické piesne a v podvečer slávností tam prídu účastníci fakľového sprievodu zapáliť ohne v rohoch Mohyly. Na nádvorí Hlohoveckého zámku budú na počesť Štefánika pozorovať Slnko, program plánujú aj v Košariskách, Brezovej pod Bradlom a v Ivanke pri Dunaji.
Štefánik zaujíma aj zahraničných turistov
Asi najkomplexnejšie predstavuje Štefánikov príbeh expozícia v jeho rodnom dome, v obci Košariská. Slovenského velikána spoznajú návštevníci ako vedca, vojaka a diplomata a tiež ako človeka s množstvom záľub - znalca umenia, cestovateľa, zberateľa a fotografa. Expozícia v Košariskách je hodnotná a autentická vďaka množstvu osobných predmetov Štefánika, obsahuje ich viac ako štyristo. "V minulom roku k nám prišlo cez 10-tisíc návštevníkov, okrem domácich boli medzi nimi aj turisti z Česka a anglicky či nemecky hovoriaci turisti," hovorí Anna Petráková z Múzea Slovenských národných rád SNM, pod ktoré patrí expozícia v Štefánikovom rodnom dome.Obľúbeným turistickým cieľom, ktorý pripomína pamiatku Štefánika je Mohyla na vrchu Bradlo. Obdĺžnikový pamätník z masívnych travertínových blokov je viditeľný zo širokého okolia, návštevníkov k nemu privedie turistická cesta a cyklotrasa. Zázemie im poskytuje turistické centrum Infobod, v ktorom si dohodnú komentovanú prehliadku a pozrú film o výstavbe pamätníka. "Na Bradlo príde ročne 140 až 160-tisíc návštevníkov. Priťahuje ich ako pietne miesto a tiež ako symbol slobody. Verejnosti aj školám tu predstavujeme odkaz M.R. Štefánika, ktorý je aktuálny aj dnes," hovorí sprievodca Matúš Tomáška z OZ Odkaz Štefánik.
Aj v blízkosti Ivanky pri Dunaji, na mieste, kde 4. mája 1919 Štefánik po páde lietadla zahynul, stojí pamätník nazvaný Mohyla. S tou na vrchu Bradlo ju spája turistická trasa Štefánikova magistrála, ktorá má 120-kilometrov a je súčasťou Cesty hrdinov SNP. Obe mohyly navrhol významný slovenský architekt Dušan Jurkovič.
Unikátne lietadlo a sochy s príbehom
Ďalšie pamätníky a sochy venované generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi nájde verejnosť na rôznych miestach Slovenska. Najstaršia Štefánikova socha sa nachádza v Trnave, najdlhšie na svojom mieste stojí socha v Predmieri v okrese Bytča, neodstránili ju ani v časoch, ktoré Štefánikovi neboli naklonené. V pôvodnom stave sa zachovala aj socha v Brezne, v blízkej mestskej veži môžu ľudia navštíviť spomienkovú miestnosť, ktorá poodhaľuje jej fascinujúci príbeh. Jednoznačne najväčším pamätníkom je 7,5 metra vysoká socha Štefánika na nábreží Dunaja, pred novou bodovou Slovenského národného divadla.Po Štefánikovi je nazvané aj medzinárodné letisko v Bratislave. V jeho odletovej hale visí na oceľových lanách maketa lietadla dvojplošník Caproni CA 33, v ktorom sa slovenský generál v osudový deň vracal do vlasti. Je jedinou existujúcou replikou na svete a obsahuje aj pôvodné kusy havarovaného lietadla.
Turistické miesta spojené s menom a osobnosťou M. R. Štefánika patria k produktom cestovného ruchu, ktoré sú atraktívne pre domácich a zahraničných návštevníkov. Tieto a ďalšie tipy prináša počas celého roka Národná organizácia pre podporu a propagáciu cestovného ruchu, SLOVAKIA TRAVEL.
Informačný servis
Viac k témam: PR
Zdroj: SITA.sk - Štefánikov príbeh láka na turistické miesta tisícky ľudí zo Slovenska aj zo zahraničia © SITA Všetky práva vyhradené.
Foto k článku nájdete na nasledujúcej strane: