Skúsenosť s prácou v zahraničí
Zároveň ľudí, ktorí negatívne vystupujú voči EÚ zaradil medzi tých, ktorí nemajú skúsenosť s prácou v jej členských štátoch a zrejme nikdy neopustili hranice Slovenska. Tvrdí, že práve medzi tými, ktorí za pracou do členských štátov EÚ odchádzajú, nájdeme tých najväčších zástancov názoru, aby sme členským štátom EÚ ostali.Prvým dôvodom, prečo ľudia negatívne vystupujú proti EÚ, je vytriezvenie z populizmu. „Na začiatku 90. rokov, keď sa začalo hovoriť o pristupovaní k EÚ, sme boli plní optimizmu, ktorý sa týkal toho, ako celé usporiadanie medzinárodných vzťahov bude vyzerať. Hovorili, že budeme žiť v mieri, budeme žiť už len v blahobyte. Samozrejme, politici sú radi populistami. Cesta do EÚ nebola jednoduchá, bolo potrebné splniť kritériá. Prístupnosť kritérií je daná politicko-právnymi a ekonomickými záležitosťami,“ vysvetlil.
Ilúzie optimistických ľudí
Priblížil, že Slovensko počas vstupovania do európskeho spoločenstva ešte stále v mnohom trpelo „neduhmi“ socialistickej ekonomiky. Ide o technologickú zaostalosť, ale aj pracovné návyky.Aj keď politológ pripustil, že Slováci sú pracovití, mal skôr na mysli produktivitu práce. Miera produktivity práce je podľa Koziaka v západných vyspelých ekonomikách vyššia.
„Euroskepticizmus, ktorý sa tu začal objavovať, vychádzal jednak z toho, že sa ilúzie príliš optimistických ľudí, ktorí uverili populistickým politikom, začali rozplývať, pretože spomínaný blahobyt neprišiel. Uvedomili si, že nemáme zrazu platy, ktoré majú Nemci alebo Francúzi, to ani nebolo možné,“ uviedol.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: