Dátum vybrali na počesť švajčiarskeho humanistu a filantropa Jeana Henryho Dunanta, ktorý sa narodil 8. mája v roku 1828 v Ženeve a je jedným z otcov myšlienky na vytvorenie Červeného kríža.
Namiesto Napoleóna pomoc raneným
Keď sa v roku 1859 mladý Dunant rozhodol zorganizovať prvých dobrovoľníkov na pomoc raneným vojakom v bitke pri talianskom Solferine, ešte netušil, že kladie základ najväčšej humanitárnej organizácie na svete. Červený kríž sa zrodil v jeho srdci dňa 24. júna 1859 po tom, čo na vlastné oči videl jednu z najkrvavejších bitiek storočia pri Solferine.Pri bitke, kde sa stretli vojska Francúzska a Rakúska, zahynulo 40-tisíc vojakov a na bojisku bez povšimnutia pre nedostatok vojenských lekárov zostali tisícky ranených. Namiesto plánovanej schôdzky s Napoleonom III zhromaždil obyvateľov blízkych dedín a zorganizoval pomoc a starostlivosť pre ranených. Jeho slová Siamo tutti fratelli (všetci sme bratia) otvárala srdcia dobrovoľníkov, ktorí pomáhali všetkým raneným, bez zisťovania, kto je priateľ a kto nepriateľ. Dunant sa vrátil do Švajčiarska a napísal knihu Spomienka na Solferino.
Pomáha v 190 krajinách sveta
Rozposlal ju vládnucim rodom Európy, vojvodcom, politikom, verejne angažovaným osobnostiam a priateľom. Kniha mala veľký vplyv a návrhy z nej dostali konkrétnu podobu. Vlády sa dohodli na kodifikácii prvých pravidiel vedenia vojny. Následne sa prvýkrát zišiel výbor, ktorý prijal názov Medzinárodný výbor pre pomoc raneným. V roku 1876 sa práve z neho stal Medzinárodný výbor Červeného kríža.Červený kríž a Červený polmesiac pomáha v 190 krajinách sveta. Rozdielne politické, sociálne či klimatické podmienky spôsobujú rôzne humanitárne krízy, všetky však majú niečo spoločné – ľudské utrpenie. Zmierňovať ho je už vyše 150 rokov poslaním Červeného kríža.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: