
Zľava: Poslanci NR SR za hnutie Slovensko Gábor Grendel a Igor Matovič počas rokovania 12. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 16. apríl 2024. Foto: SITA/Milan Illík Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Vláda v dokumente deklaruje, že cieľom je, aby obyvateľstvo Slovenska mohlo po skončení jej mandátu skonštatovať, že „na Slovensku sa žije lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie ako v rokoch 2020 – 2023“.
To, že Slováci a krajina celkovo potrebuje pokoj, hlásal aj novozvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD) počas kampane pred prezidentskými voľbami.
Koncom mája uplynutie sedem mesiacov od vymenovania Ficovej vlády. Či sa po pol roku niečo zmenilo a či sú ľudia na Slovensku pokojnejší, pre agentúru SITA odpovedali koaliční i opoziční poslanci v parlamente.
Situácia nie je pokojnejšia
Opozičný poslanec Ján Hargaš (PS) zastáva názor, že aktuálna situácia určite nie je pokojnejšia. Koalícia navyše podľa neho robí všetko pre to, aby pokojnejšia ani nebola.„Premiér Robert Fico nazýva našich partnerov v Európskej únii vojnovými štváčmi, podľa neho sú zasadnutia rady bojové porady. Jedinú vládu, ktorá naozaj priniesla upokojenie situácie na Slovensku - dočasne poverená vláda Ľudovíta Ódora - premiér nazýva lenivými všami," povedal poslanec pre agentúru SITA.
Dodal, že takéto vyjadrenia rozhodne neprispievajú k tomu, aby na Slovensku bola pokojnejšia a korektnejšia atmosféra.
Spojenie dvoch rozdelených táborov
Koaličný poslanec Dušan Tittel (Hlas-SD) priznal, že situácia na Slovensku ešte zatiaľ nie je taká, ako si predstavovali.„Chceli sme, aby sa situácia upokojila, aby sa ľudia začali navzájom rešpektovať a aby sa spojili dva rozdelené tábory, ktoré vznikli, či už to bolo v parlamentných voľbách alebo v prezidentských voľbách," povedal pre agentúru SITA.
Politika podľa neho prináša rozdielne pohľady, no treba pracovať a prijímať také zákony, na ktorých základe ľudia budú cítiť, že poslancom na nich záleží.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: