
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Vláda naďalej vedie a podporuje najmenej rozvinuté okresy, pričom SR zaostáva v mnohých ukazovateľoch za priemerom EÚ a patrí k najchudobnejším, teda najmenej rozvinutým medzi 27 členskými krajinami. Zaujímali sme sa preto, nakoľko efektívne a zmysluplne využíva Slovensko obrovský finančný balík z eurofondov na svoj rozvoj a zmenšovanie rozdielov medzi regiónmi.
Integrované územné investície
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), ktoré eurofondy centrálne koordinuje, pre agentúru SITA potvrdilo, že v novom programovom období 2021 - 2027 ďalej posilňuje znižovanie regionálnych rozdielov zavedením nového nástroja - integrovaných územných investícií.„Okrem možnosti čerpať eurofondy z klasických výziev, ktoré tak ako doteraz vyhlasujú ministerstvá, v rámci integrovaných územných investícií rozhodujú regióny historicky po prvý raz o vyše 2 miliardách eur. Regióny si samé určia, kedy a na aké projekty investujú pridelené eurofondy a štát dohliadne iba na to, aby projekty spĺňali pravidlá Európskej komisie,“ priblížilo ministerstvo.
Spoločným cieľom integrovaných územných investícií je podľa neho podporiť spoluprácu územných partnerov v prospech čo najefektívnejšieho využitia európskych zdrojov na rozvoj a vyššiu kvalitu života obyvateľov regiónov. Z takmer 13 miliárd eur zo zdrojov EÚ v Programe Slovensko 2021 -2027 je pre samosprávy vyčlenených 2,4 miliardy eur, skoro pätina celkovej sumy.
Vyrovnávanie rozdielov v regiónoch
Dlhodobým cieľom politiky súdržnosti ako jedinej regionálnej politiky EÚ je vyrovnávanie medziregionálnych rozdielov v záujme podpory hospodárskeho rastu a zvyšovania konkurencieschopnosti.„V súlade s týmto dlhodobým cieľom sú intervencie politiky súdržnosti realizované v rámci priorít spoločne dohodnutých medzi Európskou komisiou a príslušným členským štátom a následne zakotvených v Partnerskej dohode na dané programové obdobie,“ vysvetľuje MIRRI.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: