„Určite na to nebudem tlačiť a určite to nebudem odporúčať ani nášmu predsedovi Robertovi Ficovi, ak sa na neho strana európskych socialistov s takouto ponukou obráti. Nebudem to odporúčať ani kolegom z Hlasu, ktorí boli takisto suspendovaní,“ povedala Beňová v rozhovore pre agentúru SITA (rozhovor bol nahrávaný ešte pred atentátom na Roberta Fica, pozn. SITA).
Všetci poslanci na rovnakej úrovni
Ako zdôvodnila, zo svojich 20-ročných skúseností z pôsobenia v Európskom parlamente vie, že keď si poslanci zachovajú hrdosť a dôstojnosť, tak si ich kolegovia v konečnom dôsledku viac vážia, ako keď sa niekto doprosuje a „je ochotný nadávať na svoju krajinu, aby ho to omilostilo v očiach francúzskeho či nemeckého poslanca.“ Zdôraznila, že poslanci z Nemecka a z Francúzska nie sú dôležitejší poslanci ako ona, pretože všetci sú rovnakej úrovni.„Radšej budem s hrdosťou sedieť medzi nezaradenými poslancami, ako sa doprosovať o členstvo vo frakcii, ktorá sa úplne z nezmyselných pohnútok rozhodla suspendovať moju stranu,“ podčiarkla. Dodala, že nie je typ političky, ktorá bude skláňať hlavu a na kolenách prosiť, aby ju v strane ponechali, len aby si zachovala nejakú pozíciu.
Kultúrno-etické rozdiely
„Strana európskej socialistov sa z nejakých urazeneckých pohnútok jej predsedu, ktorého meno si naozaj ani nepamätám, rozhodla suspendovať moju stranu z dôvodov, že málo pretláčame LGBTI agendu a sme málo za vojnu v Ukrajine. Ja som išla za vedením našej frakcie a povedala som im spolu s Katarínou Roth Neveďalovou, že odchádzam,“ uviedla Beňová s dodatkom, že nebude vo frakcii, ktorá sa takto správa voči jej strane.„Mne žiadna pozícia nestojí za to, aby som zrádzala ideály a aby som zrádzala svoju stranu, ktorú som zakladala, pretože Smer nič zlé neurobil,“ tvrdí Beňová. Strana Smer-SD podľa jej slov len povedala, že treba rešpektovať kultúrno-etické rozdiely a že riešenie vojny na Ukrajine nie je v dodávkach zbraní, ale v mierových rokovaniach.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: