Lenka Poláčková expedíciu na Everest absolvovala s manželom Janom, súčasťou tímu boli aj dvaja skúsení šerpovia. Skupinu teraz čaká pomalý zostup do základného tábora, ktorý by im mal trvať niekoľko dní.
Vyštudovala herectvo
Lenka Poláčková je vyštudovaná herečka. V minulosti sa venovala moderovaniu a účinkovala tiež v televíznych seriáloch. Pred približne desiatimi rokmi presedlala k športu. Okrem horolezectva sa venuje aj vytrvalostným ultrabežeckým pretekom. Na unikátny výstup na najvyššiu horu planéty sa pripravovala viac ako rok. Priamo v Himalájach sa aklimatizovala na prostredie a podmienky niekoľko týždňov.Zaujímavosťou je, že iba pred deviatimi dňami pokorila Everest aj Lucia Janičová a stala sa prvou Slovenkou na vrchole hory s výškou takmer 8849 metrov. Tej to vyšlo s podporou prídavného kyslíka vo fľašiach. V minulosti sa dvakrát pokúšala o výstup na Mount Everest aj iná Slovenka Dina Štěrbová, začiatkom 90-tych rokov minulého storočia však nepochodila. Skúšala to z južnej aj severnej strany, neuspela však ani pri jednom z pokusov.
Slováci na Evereste
Prvými Slovákmi, ktorí dosiahli vrchol Mount Everestu, boli 15. októbra 1984 Zoltán Demján a Jozef Psotka, ktorý však cestou naspäť tragicky zahynul. O štyri roky neskôr to bol Jozef Just, ktorý však pri zostupe zostal nezvestný. V máji roku 1998, teda o dekádu neskôr, vystúpili na vrchol Peter Hámor, Vladimír Zboja a Vladimír Plulík. Do mája 2024 platilo, že posledným Slovákom, ktorý dosiahol vrchol bol Ján Čarnogurský mladší v roku 2011.Pod vrcholom Everestu našlo smrť už viac ako 330 osôb vrátane Slovákov. V roku 1984 to bol Jozef Psotka, o štyri roky neskôr Dušan Becík, Jaroslav Jaško, Peter Božík a Jozef Just, zatiaľ ostatným bol v roku 2017 Vladimír Štrba.
Vlani koncom mája uplynulo rovných 70 rokov od okamihu, keď Novozélanďan Edmund Hillary so Šerpom Tenzingom Norgayom ako prví vystúpili na vrchol Everestu.
Viac k témam: Horolezci, Mount Everest, Slovenskí horolezci
Zdroj: SITA.sk - Lenka Poláčková ako prvá Slovenka vystúpila na Mount Everest bez použitia prídavného kyslíka (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Foto k článku nájdete na nasledujúcej strane: