8.5.2020 (Webnoviny.sk) - Len v hlave šialenca sa mohol zrodiť nápad, že jeden národ je predurčený, aby vládol ako vyššia rasa. Povedala prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom príhovore pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom v RTVS.
Práve dnes si svet pripomína porážku nacistického Nemecka a ukončenie druhej svetovej vojny v Európe. Hlava štátu tiež zdôraznila, že zlo, ktoré nacizmus a fašizmus predstavovali, sa už nikdy nesmie zopakovať.
Porážka zvrhlej ideológie
Za znepokojujúce považuje, že sa stále objavujú skupiny ľudí, ktorí s týmito ideológiami sympatizujú a podľa nej je povinnosťou spoločnosti ich odhaľovať.Čaputová tiež upozornila, že Slovensko sa aj dnes musí stať súčasťou celosvetovej koalície boja proti pandémii koronavírusu a z nej vyplývajúcemu ekonomickému a sociálnemu úpadku.
Prezidentka uviedla, že ľudia si už po 75. krát pripomínajú porážku zvrhlej a bezohľadnej ideológie, aká sa podľa nej mohla zrodiť iba v hlave šialenca.
„Len v nej sa mohla zrodiť predstava, že jeden národ je predurčený na to, aby ako takzvaná vyššia rasa vládol svetu a všetky ostatné mu môžu iba otrocky slúžiť. Je desivé uvedomiť si, ako blízko mal svet k tomu, aby sa táto šialená predstava naplnila,“ povedala.
Slobodné Slovensko by nebolo
Hlava štátu pripomenula, že vojnové generácie mužov a žien za cenu obetí a utrpenia zachránili svet.Podľa Čaputovej na hypotetickú otázku, čo by sa stalo so Slovenskom a Slovákmi v prípade, keby fašizmus v druhej svetovej vojne zvíťazil, existuje nehypotetická odpoveď a historici ju našli v nacistických archívoch.
„Buď by boli Slováci úplne asimilovaní a ako národ by zmizli, alebo mali byť zámerne udržiavaní na najnižšej možnej civilizačnej úrovni. Bez protihitlerovskej koalície, našich spojencov, by sa aj nad Slovenskom zavreli dejiny. Slovenská republika ako slobodný a suverénny štát existuje iba vďaka tomu, že fašizmus bol porazený,“ zdôraznila.
Prezidentka tiež pripomenula, že je znepokojujúce, koľko ľudí aj po desaťročiach od porážky fašizmu a nacizmu s nimi sympatizuje a vydáva to za právo na názor.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: