Výsledkom podľa Remišovej bude, že väčšina občanov sa radšej nič pýtať nebude. Návrh zákona navyše podľa poslankyne vôbec neurčuje hranice poplatku, ani nehovorí o tom, aká je primeraná výška poplatku za žiadosť o informácie.
Komplikovaný prístup k informáciám
„Takto ministerstvá môžu zablokovať zverejnenie akejkoľvek informácie, napríklad, koľko peňazí platia ministri svojim kamarátom, straníkom, podržtaškám, ale aj obdobám pani Troškovej, ktorá bola kedysi platená z daní ľudí na Úrade vlády,“ uviedla Remišová.Takisto upozornila, že sa výrazne skomplikuje prístup k informáciám, vďaka ktorým sa v minulosti podarilo zachrániť pre krajinu stámilióny eur.
„Ako to bolo napríklad pri kauze Plavčanových eurofondov, ale aj mnohých zlodejinách, ktorým sa práve vďaka infozákonu a medializácii podarilo zabrániť," skonštatovala Remišová.
Blokácia politikov i aktivistov
Podľa opozičnej poslankyne zákon zablokuje aj komunálnych politikov, aktivistov a ľudí, ktorí strážia hospodárenie na všetkých úrovniach štátu.„Kto z nich si bude môcť dovoliť platiť desiatky eur za to, že mu nejaký úradník dá informáciu, na ktorú má podľa ústavy právo? Článok 26 ústavy hovorí jasne – "Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené". Pokladáme za protiústavné, ak si chce štátny aparát pýtať peniaze za niečo, čo občanovi zaručuje ústava," vyhlásila Remišová.
Podľa nej nie je prekvapujúce, že tento zákon predkladá do parlamentu šéf SNS Andrej Danko a poslanec Rudolf Huliak s ďalšími poslancami za SNS, pretože sa im zrejme ťažko vysvetľuje, prečo ich minister Tomáš Taraba platí osemtisíc eur mesačne svojej kamarátke v jeho kancelárii.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: