Ťažkosti a obmedzenia
Iba dve percentá opýtaných žien uviedli, že nemajú počas menštruácie žiadne fyzické alebo psychické ťažkosti. Všetky ostatné pravidelne pociťujú bolesti brucha (72 percent), zmeny nálad (58 percent) a únavu (53 percent). V boji proti tomu sa respondentky spoliehajú predovšetkým na lieky, ako aj na odpočinok a relaxáciu. Hoci je šport počas menštruácie odporúčaný mnohými odborníkmi, každá tretia žena sa mu zámerne vyhýba. Sociálnym kontaktom sa vyhýba až 35 percent opýtaných. Týka sa to najmä mladšej generácie, ktorá zvyčajne hľadá informácie, napríklad o nepravidelnosti menštruácie, nielen u svojej matky alebo kamarátok, ale čoraz častejšie aj zo školského prostredia. A to je dôvodom, prečo je odborná pomoc vo vzdelávacích inštitúciách dôležitým míľnikom na ceste k odstráneniu tabu.
Finančné výzvy
Okrem aktuálnych trendov a názorov na ekologické alternatívy menštruačných potrieb sa dm drogerie markt v rámci štúdie pýtala aj na ďalšie výzvy spojené s menštruáciou. Na Slovensku až 28 percent účastníčok prieskumu uviedlo, že nákup menštruačných produktov pre ne predstavuje obrovskú finančnú záťaž, pričom ide najmä o dievčatá a ženy, ktoré ešte študujú. Náklady na zabezpečenie základných hygienických potrieb dosahujú v priemere približne šesť až desať eur mesačne, no až 29 percent Sloveniek za ne zaplatí až do 15 eur mesačne.Hoci sa zdá problém menštruačnej chudoby, a teda nedostatok prístupu k vhodným menštruačným produktom vrátane vzdelávania na túto tému, prítomný aj na Slovensku, až 72 percent respondentiek o tomto pojme nikdy nepočulo. "O to dôležitejšie je, aby si spoločnosti uvedomili svoju spoločenskú zodpovednosť a urobili všetko pre aktívne zaujímanie sa o túto tému," vysvetľuje Natália Franková.
Spoločne na pomoc proti menštruačnej chudobe
Faktom je, že v ordináciách lekárov, na pracoviskách a vo vzdelávacích inštitúciách by mali byť k dispozícii bezplatné menštruačné produkty, čím by sa prispelo nielek k zmierneniu menštruačnej chudoby na Slovensku, ale aj odtabuizovaniu tejto témy. Tým by sa menštruácia stala hmatateľnejšou, a teda aj "spoločensky prijateľnejšou". No 51 % opýtaných žien uviedlo, že sa nikdy nestretli s bezplatnými menštruačnými produktmi na verejných miestach. Práve tu prichádza spoločnosť dm drogerie markt s novou letnou darcovskou kampaňou."Potreba menštruačných výrobkov na pracoviskách, v školách a vo verejných zariadeniach je čoraz hlasnejšia," hovorí Natália Franková. "Od februára tohto roka poskytujeme spolupracovníčkam či zákazníčkam dm na toaletách v predajniach dm menštruačné potreby zadarmo. Zároveň od minulého roku podporujeme projekt Dôstojná menštruácia pod OZ inTYMYta, vďaka ktorému sa nám podarilo doteraz zabezpečiť až 9 menštruačných skriniek hygienickými vložkami. V rámci projektu sme poskytli produktovú podporu vložkami a vlhčenými utierkami aj ďalším spolupracujúcim organizáciám. Rozšírením tejto fundraisingovej kampane chceme na to nadviazať."
Fundraisingová kampaň bude prebiehať v období od 1. júna do 30. júna. Zákazníci, ktorí si zakúpia v tomto termíne v predajniach dm, na mojadm.sk alebo v Mojej dm-App produkty dm značky Jessa, urobia dobrý skutok – za každý predaný výrobok tejto značky venuje dm 20 centov. Tieto peniaze premení na hygienické potreby a inštaláciu ďalších skriniek v rámci projektu Dôstojná menštruácia vo vybraných lokalitách, ktoré sú najviac zasiahnuté menštruačnou chudobou.
Informačný servis
Viac k témam: Medzinárodný deň menštruačnej hygieny, Menštruácia, PR
Zdroj: SITA.sk - Nákup menštruačných produktov predstavuje obrovskú finančnú záťaž až pre 28 percent žien © SITA Všetky práva vyhradené.