
Predseda vlády SR Robert Fico. Foto: archívne, SITA/AP
„Je prinajmenšom sporné, či podpredseda vlády môže zastupovať premiéra pri právomociach, ktoré Ústava SR zveruje priamo predsedovi vlády, ako je najmä navrhovanie prezidentovi vymenúvanie a odvolávanie ministrov,“ uviedol pre agentúru SITA ústavný právnik a zástupca vedúceho Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Marek Domin.
Právomoc je nezastupiteľná
Prikláňa sa k názoru, že táto právomoc je nezastupiteľná. „Ústava však predsedovi vlády zveruje napríklad aj právomoc podpisovať nariadenia vlády. Keďže však nariadenie vlády je prejavom kolektívnej vôle vlády ako celku, tu je zastupiteľnosť predsedu vlády predstaviteľná,“ konštatuje docent Domin.Zároveň dodal, že to potvrdila aj prax, keď boli v minulosti nariadenia vlády podpisované aj podpredsedom.
Zastupovanie nie je časovo obmedzené
V zmysle kompetenčného zákona podpredseda vlády, ktorý je určený a poverený premiérom, ho zastupuje pri zvolávaní a vedení schôdzí vlády.
„Takéto zastupovanie nie je vopred časovo obmedzené a mám za to, že text zákona sa dá interpretovať aj tak, že zastupujúcich podpredsedov môže byť aj viac,“ skonštatoval Domin.
V prípade predsedu Národnej rady SR napríklad ústava stanovuje, že je plne zastupiteľný podpredsedami, a to na všetky právomoci a bez vopred určeného časového ohraničenia.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: