Ako informovalo tlačové stredisko EP, eurovoľby sú totiž vlajkovou iniciatívou európskej demokracie.
„Ako ukázalo Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií, dezinformační aktéri z EÚ aj mimo nej sa snažia oslabiť integritu volebného procesu, dôveru v demokratické procesy vo všeobecnosti a zasiať rozdelenie a polarizáciu v našich spoločnostiach,“ konštatuje europarlament s tým, že Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií, Európska sieť pre normy na kontrolu faktov a projekt EUvsDisinfo v posledných mesiacoch odhalili a poukázali na početné pokusy o zavádzanie voličov manipulovanými informáciami.
Dezinformační aktéri podľa európskych inštutúcií šírili nepravdivé informácie o tom, ako voliť, odrádzali občanov od hlasovania alebo sa snažili o rozdelenie a polarizáciu pred hlasovaním privlastnením si významných alebo kontroverzných tém.
„Niekedy tieto pokusy o zavádzanie spočívajú v zaplavení informačného priestoru množstvom nepravdivých a zavádzajúcich informácií s cieľom prisvojiť si verejnú debatu. Kampane manipulácie s informáciami sa často zameriavajú na najvýznamnejších politikov a lídrov. Viaceré európske politiky sú častom terčom dezinformácií: podpora Ukrajine, európska zelená dohoda, migrácia,“ zdôraznil v stanovisku europarlament.
Zdroj: SITA.sk - Inštitúcie Únie sú pred eurovoľbami pripravené bojovať proti dezinformáciám © SITA Všetky práva vyhradené.