
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Hoci bola minulý rok prijatá právna definícia rodinného podnikania a majitelia boli vyzvaní na registráciu svojich podnikov, túto možnosť doteraz nevyužil žiadny rodinný podnik.
Presný počet sa nedá určiť
Počet rodinných podnikov na Slovensku preto nevieme určiť v presných číslach, no na základe pracovných skúseností Inštitútu Rodinného Businessu, počet rodinných podnikov neustále rastie, pričom pribúdajú nové startupy, zakladané členmi rodiny.Zároveň väčšina rodinných podnikov v súčasnosti oslavuje svoje dvadsiate alebo tridsiate výročie, čo znamená, že čelia procesu generačnej výmeny.
Podľa svetových štatistík až 30 percent rodinných firiem neprežije prvú generačnú výmenu a do tretej generácie sa nedokáže preklenúť až 70 percent rodinných firiem. Rodinné podniky čelia rôznym výzvam, ako je nástupníctvo a riešenie rovnováhy medzi rodinným a pracovným životom.
Kľúčový aspekt
„Plán nástupníctva môže byť kľúčovým aspektom prežitia rodinného podniku, najmä ak dôjde k náhlemu nástupníctvu, alebo ak rodinu zastihnú emocionálne problémy, ako nečakaná choroba alebo úmrtie majiteľa," uvádza za Inštitút Rodinného Businessu Linda Vaculčíková.Taktiež je v tomto biznise dôležité nastaviť si primerané hranice medzi rodinnými a obchodnými záležitosťami a organizovať rodinné rady na pravidelnej báze.
Efektívna komunikácia medzi členmi rodiny dopomôže k tomu, aby si vopred povedali, aké sú role, úlohy a zodpovednosti, a aby sa tak partnersky zvládali rodinné problémy.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: