Obchádzanie štandardných procesov
Problém nie je podľa Via Iuris len to, že koalícia obchádza štandardné procesy aj v situáciách, keď na to nie je žiaden objektívny dôvod, pričom skrátenie legislatívneho konania obhajujú napríklad svojím politickým rozhodnutím.
„Ešte o kus horšie však je, že v niektorých prípadoch dôvody pre skrátené legislatívne konanie nevysvetľujú vôbec. Bez diskusie vznikajú nekvalitné zákony a stráca sa právna istota. Špecialitou tejto vlády sú zákony, ktoré síce idú do štandardného legislatívneho procesu, no lehota na ich pripomienkovanie a diskusiu s odborníkmi, samosprávami či verejnosťou je v rozpore s pravidlami legislatívneho procesu skrátená na pár dní,“ upozorňuje Via Iuris.
Zabránenie nenávratným škodám
Dostatok času, široká diskusia a zapojenie odbornej aj laickej verejnosti pritom pomáha skvalitňovať prijímané zákony. „Teraz sme svedkami toho, že sa zákony prijímajú so zásadnými chybami. Často ich potom poslanci opravujú v druhom čítaní v parlamente, čo je však priestor, kde by sa mali opravovať už len drobné technické veci, nie zásadné chyby v znení zákonov,“ dodáva Via Iuris.Pri viacerých zákonoch pretlačených v skrátenom legislatívnom konaní sa pritom podľa Via Iuris neskôr ukázalo, že argumentácia potrebou prijať legislatívu čo najrýchlejšie, aby sa tak zabránilo nenávratným škodám, úplne nesedí. Dobrým príkladom je veľká novela Trestného zákona.
Porušovanie ľudských práv
Hoci predkladatelia spočiatku argumentovali, že musia urýchlene zastaviť porušovanie základných ľudských práv viacerých obvinených, tak v praxi trvalo schválenie novely dlhšie, ako keby išla štandardným procesom. Vládni politici však dosiahli to, že obrovskú zmenu trestných zákonov, ktorá zasiahne každého občana Slovenska, napísali a schválili bez akejkoľvek odbornej diskusie.„Možnosť pripomienkovať ju tak nemali generálny prokurátor, Slovenská advokátska komora, súdna rada ani iná odborná či laická verejnosť. A to je veľmi nebezpečný trend, pretože len široká odborná diskusia je zárukou kvalitných zákonov a právnej istoty,“ dodáva Via Iuris.
Viac k témam: COVID-19, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), pandémia Covid-19, predseda hnutia Slovensko, Premiér Slovenskej republiky, Skrátené legislatívne konanie, zákony
Zdroj: SITA.sk - Ficova vláda prijíma až šesťdesiat percent zákonov v skrátenom konaní, prekonala aj Matovičove pandemické rekordy © SITA Všetky práva vyhradené.