
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (v popredí) počas tlačovej konferencie ministra obrany SR, ministra vnútra SR, prezidenta Policajného zboru SR, námestníka riaditeľa SIS povereného výkonom právomocí riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) a predsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť o bezpečnostnej situácii na Slovensku na Úrade vlády SR v súvislosti s atentátom na premiéra SR Roberta Fica v Handlovej. Bratislava, 19. máj 2024. Foto: SITA
Ako informoval komunikačný špecialista Nadácie Zastavme korupciu Norbert Chomistek, ministerstvo vnútra zavádza cenzúru na poskytovanie informácií nepriamo cez návrh zákona o kritickej infraštruktúre. Zabrániť prijatiu zmeny chcú prostredníctvom hromadnej petície mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu, Via Iuris a Slovensko Digital.
„Limitovaná informácia"
Mimovládne organizácie upozorňujú, že ministerstvo predložilo do pripomienkového konania zákon o kritickej infraštruktúre, ktorou zosúlaďuje slovenskú legislatívu s európskou. Nepriamo však novelizuje aj zákon o ochrane utajovaných skutočností, kde zavádza nový pojem, ktorý Európska únia nevyžaduje, a to ´limitovaná informácia´.„Takou bude každá informácia, ktorej zverejnenie by mohlo narušiť činnosť alebo dôveryhodnosť orgánu verejnej moci, a teda v podstate akákoľvek skutočnosť,” uviedol Ľubomír Daňko z Nadácie Zastavme korupciu.
Právo na prístup k informáciám
Novela môže podľa mimovládnych organizácií spôsobiť, že občania nebudú mať nárok na informácie, a to, či ich dostanú, bude len na svojvôli úradníkov. Verejnosť sa navyše nemusí dozvedieť ani to, ktoré informácie sú označené za limitované, keďže štátne orgány budú môcť utajiť aj zoznamy s limitovanými informáciami.Mimovládne organizácie preto spustili hromadnú pripomienku, aby sa mohli zapojiť do medzirezortného pripomienkového konania a pokúsili sa presadiť úplne vypustenie inštitútu limitovanej informácie z návrhu zákona, alebo aspoň jeho prísnu úpravu tak, aby takouto informáciou nemohlo byť čokoľvek, čo môže ohroziť dôveryhodnosť štátneho orgánu.
„Právo na prístup k informáciám je ústavným právom a práve ústava stanovuje rámce na jeho obmedzovanie. Možnosť akúkoľvek informáciu označiť za limitovanú informáciu, ktorá môže ohroziť dôveryhodnosť štátneho orgánu, je príliš široká a dáva priestor pre svojvôľu orgánom štátnej správy. Je možné, že takáto zákonná úprava by testom ústavnosti neprešla,” upozornila Katarína Batková z Via Iuris.
Viac k témam: Mimovládne organizácie, ústavné právo
Zdroj: SITA.sk - Mimovládky spustili hromadnú pripomienku proti zmene obmedzujúcej právo na prístup k informáciám © SITA Všetky práva vyhradené.