Medzi slovenské symboly patrí štátny znak, vlajka, pečať a hymna, za symboly EÚ sa považuje hymna a vlajka. Poslanci navrhovali, aby horná hranica trestnej sadzby bola tri roky, ako je stanovené pri trestnom čine výtržníctva. Pri príprave právnej úpravy sa zákonodarcovia inšpirovali Nemeckom.
Hanobenie symbolov Európskej únie
„V súčasnosti je hanobenie štátnych symbolov Slovenskej republiky posudzované ako trestný čin výtržníctva, ale hanobenie symbolov Európskej únie nie je trestnoprávne explicitne upravené. V minulosti boli činy za pálenie vlajky Európskej únie posudzované ako trestný čin výtržníctva, ale neskôr boli preklasifikované len ako priestupok. Sme však toho názoru, že je dôležité chrániť symboly, ktoré predstavujú hodnoty, na ktorých je založená spoločnosť," odôvodnili poslanci.Znak rešpektu k európskym hodnotám
Priblížili, že vlajka EÚ je jedným z najvýznamnejších symbolov Európskej únie, pričom symbolizuje jednotu, mier a solidaritu medzi členskými štátmi. Jej ochrana je podľa poslancov okolo Igora Matoviča znakom rešpektu k európskym hodnotám a súčasne záväzkom voči spoločnému projektu európskej integrácie.„Pálenie vlajky, či už ide o vlajku Slovenskej republiky, alebo Európskej únie, je čin, ktorý je vnímaný ako urážka a nedostatok rešpektu voči týmto hodnotám, podnecuje napätie a konflikty, narúša verejný poriadok, vyvoláva nepokoj a v neposlednom rade znevažuje demokraciu," skonštatovalo hnutie Slovensko.
Viac k témam: hanobenie štátnych symbolov, Líder hnutia Slovensko, Novela Trestného zákona, Poslanci, Štátna hymna, štátna pe, štátny znak, Vlajka, Výtržníctvo
Zdroj: SITA.sk - Do Trestného zákona sa nezavedie nový trestný čin, a to hanobenie štátnych symbolov Slovenskej republiky a Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.