V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol vedec a senior partner Anholt & Co. Dr. Robert Govers, ktorý prišiel na Slovensko spolu s profesorom Simonom Anholtom, autorom pojmu národný branding, poskytnúť expertný výklad o konkurenčnej identite a o tom, čo znamená obraz krajiny.
Slabý národný branding
Slovensko sa dnes totiž intenzívne zaoberá tým, aký je jeho obraz v zahraničí. Problémom Slovenska je podľa Goversa slabý národný branding. Podľa Anholta Slovensko nerobí v tomto smere nič zlé, ale nerobí ani nič dobré, zaujímavé či relevantné pre svet.>>> Celý rozhovor so Simonom Anholtom a Robertom Goversom
Anholt upozornil na to, že obraz krajiny nepatrí vláde, a to ani dočasne. „Patrí obyvateľstvu. A dobré meno Slovenska je veľmi cenným národným majetkom. A pre obyvateľstvo je veľkým prínosom, ak je v dobrom stave. Na druhej strane, oni sú tí, ktorí trpia, ak nie je v dobrom stave,“ upozornil Anholt a pokračoval, že národný branding nie je kampaň.
Ľudia nemajú záujem počúvať
„Nie je to vec, ktorú urobíte za rok a miniete na ňu kopu peňazí,“ dodal profesor s tým, že napríklad dobrá zahraničná politika urobí pre obraz krajiny viac ako 100 miliónov eur vynaložených na kampaň. Ľudia podľa neho nepočúvajú propagandu a problém Slovenska nie je v tom, že má negatívny obraz.„Problém je, že má slabý imidž. V porovnaní s inými štátmi EÚ je to krajina, ktorú ľudia vo svete veľmi nepoznajú. Problémom však je, že ľudia nemajú záujem počúvať. Takže môžete minúť toľko peňazí, koľko chcete, na to, aby ste povedali, že sa tu vyrába Porsche Cayenne. Ale preto, že sa ľudia nezaujímajú o Slovensko, tak ich nezaujíma ani tento fakt. A to je ten problém,“ doplnil Anholt.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: