Vlani vycestovalo najviac Slovákov s cestovkami do Turecka, za ktorým s odstupom nasledovali Grécko, Egypt, Tunisko a Chorvátsko. SACKA zároveň spolu so Slovenskou obchodnou inšpekciou (SOI) vo štvrtok upozornila na podvodníkov ponúkajúcich dovolenku pri mori za podozrivo nízke ceny a nespĺňajúcich podmienky.
Pasce na sociálnych sieťach
„Aj špekulanti s takýmito ponukami vnímajú veľký záujem a nastražujú doslova pasce na sociálnych sieťach. Zverejňujú rôzne podvodné produkty, ktoré vyzerajú ako zájazdy,“ povedal prezident SACKA a viceprezident Zväzu cestovného ruchu SR Roman Berkes.Podľa neho ľudia v dobrej viere na lákavé ponuky prikývnu a často sa stanú obeťou podvodov. „Tento problém sa rozmáha každým rokom viac a viac. Za posledné mesiace sme identifikovali asi najväčší počet pofidérnych ponúk v histórii. Treba si na to dávať pozor,“ podotkol.
Preverte si cestovku
Za dôležité označil, aby samotný online nákup zájazdu by mal prebiehať na reálnej stránke cestovnej kancelárie alebo agentúry. Treba si preveriť, či ide o skutočnú cestovnú kanceláriu, či je riadne poistená voči insolventnosti.„To je zo zákona, cestovná kancelária to musí spĺňať. Certiikát o poistení musí mať zverejnený na svojej webovej stránke. Keď je problém s dohľadaním certifikátu, bol by som opatrný a možno hľadal iné možnosti,“ poradil Roman Berkes.
Cestovku si možno preveriť aj v zozname poistených cestovných kancelárií na stránke SOI. Ak v tomto zozname je, podľa neho si možno byť istý, že ide o reálnu cestovnú kanceláriu a nákup zájazdu môže byť bezpečný.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: