
Foto: ilustračné, SITA/AP.
Oblasť psychosociálnej pomoci
Pomoc sa zameriavala predovšetkým na podporu projektov v oblasti psychosociálnej pomoci. Finančným príspevkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí bol podporený tiež nákup odmínovacích systémov Božena 4+ slovenskej výroby.Celkovo 37 percent bilaterálnej rozvojovej spolupráce smerovalo do Európy, 22 percent do Ázie, ďalej nasledovala Amerika (11 percent) a Afrika (10 percent). Pomoc smerovala napríklad do Kene, Gruzínska, do Moldavskej republiky, Kazachstanu, Brazílie a Egypta.
Pokles o 0,6 percenta
Na multilaterálnu rozvojovú spoluprácu prostredníctvom príspevkov do medzinárodných organizácií a medzinárodných finančných inštitúcií poskytla Slovenská republika 126,6 miliónov eur. V porovnaní s rokom 2022 klesla celková oficiálna rozvojová spolupráca o viac ako 900 tisíc eur, čo predstavuje pokles o 0,6 percenta.Slovenská republika sa pri vstupe do Európskej únie formálne zaviazala vynakladať na tento účel 0,33 percenta hrubého národného dôchodku, pričom vlani poskytla len 0,14 percenta, čím sa spolu s Gréckom umiestnila na konci zoznamu donorov poskytujúcich oficiálnu rozvojovú spoluprácu. Uvádza sa to v materiáli rezortu zahraničia, ktorý prerokovala vláda na svojom poslednom zasadnutí.
Viac k témam: oficiálna rozvojová spolupráca, pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Slovensko poskytlo vlani na bilaterálnu rozvojovú spoluprácu 35,2 milióna eur. Najviac išlo Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.