14.5.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 14. mája, 14:33
Inteligentná karanténa by sa mala spustiť v pondelok 18. mája. Uviedol to vo štvrtok po rokovaní vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zdôraznil, že vláda chcela, aby bolo všetko bezpečné po právnej a softvérovej stránke.
Monitorovanie ľudí by malo byť podľa záverov Ústavného súdu SR dočasne pozastavené. Matovič však podotkol, že uvedené rozhodnutie podľa neho v ničom neohrozí to, aby mohli ľuďom „spríjemniť“ pobyt v karanténe, aby nemuseli ísť povinne do štátnej karantény.
Na otázku, či sa to spustí v pondelok 18. mája, odpovedal, že by sa Slovensko malo v tejto súvislosti porovnávať aj s inými krajinami. Poukázal napríklad na to, že Švajčiarsko vôbec nespustí inteligentnú štátnu karanténu. Podľa Matoviča to možno dlho trvalo aj im a mali k dispozícii iné prostriedky, aby to zabezpečili skôr.
„My sme hlavne chceli, aby všetko bolo po právnej a softvérovej stránke bezpečné. Prísľub mám taký, že v pondelok 18. mája by sme mohli predstaviť v podstate testovaciu prevádzku,“ priblížil.
Trest v prípade porušenia je rovnaký
Testovanie repatriantov bude podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) zabezpečované rovnakým spôsobom ako v prípade štátnej karantény. Upozornil, že nejde o sledovanie ľudí. Úrad regionálneho hygienika má dostávať informácie, len ak bude karanténa porušená.Pokiaľ repatriant nebude mať technický prostriedok, ktorý mu zabezpečí túto smart karanténu, bude sa musieť podrobiť povinnej štátnej karanténe. Trest v prípade porušenia je aj pri tomto type karantény rovnaký. V blokovom konaní môže byť udelená pokuta do tisíc eur, v správnom do 1650 eur.
Slovensko je podľa ministra zdravotníctva aktuálne vo veľmi priaznivej epidemiologickej situácii. Zrušenie núdzového stavu je však podľa neho otázka na ústredný krízový štáb. Myslí si však, že to treba zvážiť.
"Pokiaľ odpočítame počet doteraz pozitívne testovaných pacientov a vyliečených, zistíme, že na území Slovenska máme len 365 pacientov pozitívnych na ochorenie Covid-19," uviedol. Slovensko však podľa neho musí naďalej podniknúť všetky potrebné kroky na to, aby boli občania ochránení pred zavlečením tejto nákazy zo zahraničia.
Krajčí chce novelu predložiť na rokovanie parlamentu ešte vo štvrtok.
Preťaženie kapacít štátnej karantény
Alternatívou štátnej karantény bude mobilná aplikácia. Vláda totiž na štvrtkovom rokovaní schválila novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách."Účelom návrhu zákona je podporiť uplatňovanie a dodržiavania proti epidemiologických opatrení v čase mimoriadnej situácie vyvolanej pandémiou ochorenia Covid-19 proporcionálnym a ústavne konformným spôsobom," uvádza rezort zdravotníctva v materiáli.
Dôvodom spustenia tejto aplikácie je taktiež preťaženie kapacít štátnej karantény a to, že verejnosť nevníma štátnu karanténu pozitívne.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: