Krok vpred
„O tejto téme chceme hovoriť veľmi intenzívne v súvislosti s rodičmi maloletých alebo neplnoletých detí, kde je vyživovacia povinnosť a kde musíme brať do úvahy najlepší záujem dieťaťa. Rozhodne nie je v záujme štátu ani dieťaťa, alebo detí takéhoto rodiča, aby mu bola odňatá sloboda na nejaký čas v prípadoch, ak je možné nižšiu sadzbu trestu nahradiť alternatívnym trestom," vraví Mikloško a zdôrazňuje, že v tejto oblasti je potrebné urobiť krok vpred.Alternatívnym trestom pre rodičov vyjadril plnú podporu, keďže podľa neho majú potenciál zmierniť negatívne dopady na deti spojené s väznením ich rodičov. Mikloško v tomto smere poukázal na to, že v prípade väzby jedného z rodičov výchova a starostlivosť o deti leží na pleciach druhého rodiča, a neraz sú deti umiestnené do ústavnej starostlivosti.
Zmiernenie dopadu na deti
„Využívanie alternatívnych trestov, ako napríklad domáce väzenie, odpracovanie trestu alebo finančná pokuta môže znížiť recidívu odsúdených a prináša nemalú finančnú úsporu štátu. Má to potenciál aj na zmiernenie dosahov na ekonomickú situáciu rodiny odsúdeného," myslí si komisár pre deti.Zdôraznil, že i podľa odborníkov z oblasti práva je zmyslom to, aby sa s odsúdenými väčšmi pracovalo a chápali závažnosť i dôsledky svojho konania. „Mám za to, že tresty, ktoré nebudú spojené s odňatím slobody, zaručujú splnenie účelu trestu a navyše zmiernia dopady na deti. Či už po sociálnej, ekonomickej alebo aj výchovnej, či skôr preventívno-výchovnej stránke," uzavrel Mikloško.
Viac k témam: alternatívne tresty, Komisár pre deti, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk - Alternatívne tresty môžu zmierniť negatívne dopady na deti spojené s väznením ich rodičov, uvádza Mikloško © SITA Všetky práva vyhradené.