Strana uviedla, že tak, ako klame a zastrašuje slovenská opozícia a mainstreamové médiá, tak s podobným zavádzaním sa stretávajú na európskej úrovni. Podpredseda Smeru Erik Kaliňák prirovnal faktickú presnosť a objektívnosť k článkom Denníka N.
Výsledkom je jednostrannosť
„Ten mimochodom so SMEčkom a Aktualitami boli základnými zdrojmi pre vypracovanie tejto správy. Viem, smutné. Samozrejme k obsahu nemohli neprispieť protivládne, pardon mimovládne ikony ako Zastavme korupciu, Via Iuris, Transparency International, či priamo Lipšicova Špeciálna prokuratúra a áno, komisia sa pre navnímanie právneho štátu na Slovensku stretla dokonca aj so Sorosovou Nadáciou otvorenej spoločnosti,“ vyhlásil Kaliňák.Smer upozornil, že takmer 50 percent informačných zdrojov tvoria odkazy na články vo vybraných médiách. Výsledkom je tak podľa Smeru jednostrannosť, ktorá nezohľadňuje desiatky strán vecných argumentov štátnych inštitúcií.
Strana sa teda domnieva, že je to politický dokument, ktorý má slúžiť opozícii a médiám na útoky voči vláde za to, že neopakuje postoje EK v súvislosti s vojnou na Ukrajine, Green Dealom, migráciou a právom veta. Smer pripomína, že EK vyčíta vláde, že zrušili odbor prevencie korupcie.
Vláda prijala zásady integrity
Vedúci Úrady vlády SR Juraj Gedra sa však ohrádza, že tému prevencie korupcie presunuli z odboru na sekciu, čím sa tejto téme dáva väčšia váha, finančná podpora a dôležitosť.Gedra ďalej spomenul, že podľa EK na Slovensku nejestvuje etický kódex pre vysokopostavených verejných činiteľov ako je premiér či ministri a vzťahujú sa na nich len isté predpisy.
„Faktom však je, že v roku 2023 boli vládou prijaté takzvané zásady integrity, čo je len iný názov pre etický kódex. A v prípade „istých predpisov“ ide o ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, čo je najvyššia možná úroveň zákonnej úpravy," upozornil Gedra.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: