„Ak hľadajú zamestnanca, ktorý má dlhoročné skúsenosti, zvolia serióznejší tón a vyzdvihnú stabilitu spoločnosti. Ak potrebujú do tímu mladšiu osobu, ktorá napríklad bude spravovať sociálne siete, volia priateľský tón a v ponuke uchádzačom a uchádzačkám tykajú,” uviedla hovorkyňa Alma Career Slovakia Ľubica Melcerová.
V čase, keď je nedostatok pracovnej sily a v najmä v prípade kvalifikovaných pozícií je problém obsadiť niektoré miesta, by mali podľa Melcerovej firmy robiť všetko pre to, aby si šikovných zamestnancov a zamestnankyne udržali.
Každá generácia má špecifické postoje
Zatiaľ čo na požiadavky generácií X a Y sú už zvyknutí a pracovné postupy majú nastavené tak, aby to vzájomne fungovalo, so špecifikami generácie Z sa na pracovnom trhu začali stretávať len pomerne nedávno.Na druhú stranu prieskum personálnej agentúry Grafton a Gi Group ukázal, že každá generácia má svoje špecifické postoje a názory, ktoré v jednom tíme dokážu spolupracovať aj sa navzájom rešpektovať.
„Zároveň sa potvrdilo, že sa pomaly ale isto začínajú zmývať historicky zažité stereotypy, a naopaktrh začína reflektovať na prirodzenú generačnú diverzitu,” prezradila marketingová riaditeľka Grafton Jitka Kouba.
Aké generácie poznáme?
Generáciou môžeme označiť skupinu ľudí, ktorí sa narodili a žijú v približne rovnakom časovom období. Väčšinou majú podobné postoje, hodnoty a skúsenosti, ktoré sa vyformovali rovnakými spoločenskými, politickými a ekonomickými udalosťami či trendami počas rokov.V súčasnosti sa spoločnosť delí do šiestich týchto kategórií. Najstaršia „tichá generácia” zahŕňa osoby narodené v rokoch 1928 až 1945, ktoré zažili Veľkú hospodársku krízu, druhú svetovú vojnu, a charakterizuje ich najmä tichosť a konzervatívnosť.
Ľudia narodení v rokoch 1946 až 1964 patria do „Baby Boomers” generácie, ktorej názov pochádza z nárastu pôrodnosti po druhej svetovej vojne. Tieto osoby vyrastali v období hospodárskej prosperity a spoločenských zmien ako napríklad hnutie za občianske práva.
Počas ekonomických kríz, rozvodovosti a nástupu digitálnych technológií vyrastala „generácia X”. Z tohto dôvodu sú osoby narodené v rokoch 1965 až 1980 často považované za skeptické a nezávislé.
Mileniáli alebo tiež „generácia Y” zahŕňa obyvateľov narodených v rokoch 1981 až 1996. Tým, že vyrastali v rýchlom rozvoji technológií a internetu, sú známi svojou adaptabilitou, uprednostňovaním zážitkov pred materiálnymi vecami a inklinujú k sociálnej spravodlivosti.
Najmladšou generáciou na trhu práce je „generácia Z”, ktorej členovia sa narodili v rokoch 1997 až 2012. Ide o prvú generáciu, ktorá vyrastala v úplne digitálnom svete, vďaka čomu sa títo ľudia vyznačujú technickou zdatnosťou, diverzitou a inkluzívnosťou.
Poslednou generáciou je „Alfa”, kam patria všetci narodení od roku 2013 a neskôr. Keďže predstavitelia tejto generácie sú ešte stále vo vývoji, predpokladá sa, že budú ešte viac prepojení s technológiami a digitálnymi zariadeniami než predchádzajúce generácie.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: