Polaček uviedol, že ide o nápad riaditeľky Správy mestskej zelene (SMsZ) Marty Popríkovej. V predajni by mali byť predávané prebytky kvetín SMsZ, a tiež by tam mali pracovať zamestnanci SMsZ v Košiciach. Predaj by mal generovať zisk pre správu mestskej zelene. Popríková doplnila, že cieľom bolo, aby pri vstupe na cintorín mesto ponúkalo všetky služby, ktoré s tým súvisia.
Obnova vstupného portálu
Pripomenula, že kaviareň bola otvorená v roku 2020 a podľa riaditeľky SMsZ v Košiciach má od verejnosti pozitívnu odozvu. Upresnila, že v predajni by mali byť dostupné nielen rastlinné prebytky, ale i celkovo rastlinný materiál, ktorý pestujú. Priblížila tiež, že pôvodne museli záujemcov o produkty posielať do zázemia SMsZ, ktoré sa nachádza kúsok od cintorína.„Priestory budú ponúkať sortiment vyrobený rukami našich zamestnancov, dopestovaný v našom skleníkovom hospodárstve, ako aj v škôlke v Bernátoviciach," uviedla.
V minulosti na mieste, kde sa predajňa nachádza, boli pôvodne kancelárske priestory. Polaček uviedol, že v rámci revitalizácie Verejného cintorína v Košiciach aktuálne prebieha reštaurovanie vstupného portálu. Primátor zdôraznil, že sa rozhodli, že približne sto rokov starý portál nebudú obnovovať prostredníctvom náteru, ale odstránia z neho vrstvy farby a vykonajú komplexnú obnovu.
Výstava histórie cintorína
Avizoval tiež, že majú v úmysle celý vstupný priestor cintorína vizuálne zjednotiť. Avizovaná bola aj príprava výstavy o histórii, súčasnosti a budúcnosti Verejného cintorína v Košiciach. Táto výstava by mala byť predstavená v jesenných mesiacoch.„Tak ako poznáte výstavu k Spievajúcej fontáne, tak podobne cez panely chceme odkomunikovať históriu cintorína, ale aj všetky tie technologické smart riešenia, ktoré sú pod zemou a nikto o nich nevie," vysvetlil Polaček.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: