Pre agentúru SITA to uviedol administrátor gréckokatolíckej farnosti Košice-Sever a podpredseda Komisie pre masmédiá Košickej eparchie otec Tomáš Miňo.
Vznik myšlienky
Priblížil tiež, že potreba vytvorenia takéhoto priestoru vyplynula z rozrastania spoločenstva veriacich. Vysvetlil, že v minulosti, v 90. rokoch, bola v Košiciach len jedna gréckokatolícka farnosť v Starom meste. Na sídlisku Podhradová postavili na sklonku 90. rokov rímskokatolícky kostol sv. Ondreja, ktorý užívali aj gréckokatolícki veriaci a dochádzal tam kaplán práve z farnosti v Starom meste.„Postupom rokov sa začalo spoločenstvo, kam na začiatku prichádzalo zopár ľudí, možno štyridsať, rozrastať do takej podoby, že v nedeľu máme pravidelne do 120 ľudí,“ vraví otec Tomáš.
Dodáva, že veriaci majú potrebu, či už sa niekedy pozhovárať s kňazom, alebo sa stretnúť ako spoločenstvo, a venovať sa nielen duchovným, ale i spoločenským potrebám. „A práve preto vznikla tá myšlienka,“ ozrejmil.
Chátrajúci výmenník
Výmenník sa im podarilo získať od mesta do nájmu, a to na 15 rokov, pričom jestvuje i možnosť predĺženia. „Keď sme hľadali tu v Košiciach, respektíve na sídlisku Podhradová, tak všetci vieme, že na sídlisku sa ťažko niečo stavia, lebo je tu zástavba a málo zelene. A my sme nechceli uberať mestu zeleň,“ vysvetlil s tým, že chátrajúci výmenník si vyhliadol ešte jeho predchodca.Budova však bola do značnej miery zanedbaná. S požiadavkou sa obrátili na mesto, kde riadne prešla i mestským zastupiteľstvom. Budova výmenníka má temer 240 metrov štvorcových. Vo vnútri budú po rekonštrukcii dve hlavné miestnosti.
Jednou bude kaplnka, druhou komunitná miestnosť. „Objekt je projektovaný tak, aby v prípade potreby bolo možné rozšíriť ho,“ vysvetľuje gréckokatolícky kňaz.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: