Súčasť kultúrnych vojen
„Rád by som zablahoželal mladej žene, ktorá sa zmenila z muža na boxerku, aby mohla víťaziť. Ak ste to teda videli, ona získala, či vlastne on získal zlatú medailu," povedal Trump a pohybom imitoval zdrvenú súperku Khelifovej z 1. kola, Talianku Angelu Cariniovú.Bývalý prezident potom rečnil o tom, ako Khelifová predstavuje súčasť kultúrnych vojen, ktoré zúria Amerikou pred novembrovými voľbami hlavy štátu. Ako je známe, Khelifová sa dostala do centra pozornosti verejnosti aj svetových médií po tom, čo sa strhla lavína protichodných názorov o jej pohlaví, resp. prevládajúcich mužských hormónoch a skrz toho nemala štartovať v ženskej súťaži na OH v Paríži.
Apolitická olympiáda
Ak si po tomto Trumpovom prejave niekto myslí, že politika a šport k sebe nepatria, má zrejme výrazne skreslené predstavy o svete.„Neexistuje nič také ako apolitická olympiáda. Bolo to úplne jasné z oslnivého otváracieho ceremoniálu v Paríži, ktorý urazil viaceré náboženské skupiny a tiež vyvolal Trumpovu kritiku. A práve tak sa dvojtýždňové športové divadlo dostalo do politického diskurzu pulzujúceho po celých Spojených štátoch amerických," napísala agentúra AP.
Nie je to nový fenomén, pretože spojenie medzi politikou a olympijskými hrami išlo ruka v ruke od čias, keď sa koncom 19. storočia obnovila ich moderná podoba na základe odkazu starých Grékov. Vtedy sa olympijské hry optimisticky označovali za spôsob, ako môžu národy súťažiť bez toho, aby išli proti sebe vo vojne.
„Olympiáda je vždy vtiahnutá do politických debát už len pre samotnú povahu súťaže, v ktorej jednotlivci, ale aj národy súťažia medzi sebou o dominantné postavenie. Tento základ v nacionalizme znamená, že vo svojom jadre olympijské hry sú v prvom rade o nacionalizme a až v druhom rade o športe,“ povedal Zein Murib, docent politológie na Fordhamskej univerzite.
„Olympijské hry boli navyše použité na to, aby ospravedlňovali alebo trestali národy, ako je to v prípade Nemecka v roku 1936. Vtedy sa olympijské hry konali v nacistickom Nemecku napriek celosvetovému protestu, že by to ospravedlňovalo režim. V roku 2024 boli zasa ruskí športovci vylúčení z Hier z dôvodu vojenskej invázie ich krajiny na Ukrajinu," dodal Murib.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: