Vítali ju davy priaznivcov a nová olympijská šampiónka vyzdvihla krajinu, že podporuje svojich športovcov. Verí tiež, že v budúcnosti bude opäť hrdá na svoju vlasť.
Konflikt o rodovú identitu
"Všetci Alžírčania a Alžírčanky majú právo byť šťastní a oslavovať. To dokazuje, že za športom stojí vláda a obyvatelia," uviedla Khelifová.Práve ona bola stredobodom pozornosti celého sveta. Z množstva strán totiž bojovala s obvineniami, že by nemala boxovať medzi ženami. Pre mužské črty jej tváre bola nevedomky vtiahnutá do celosvetového konfliktu o rodovú identitu a reguláciu v športe.
Stalo sa tak po jej prvom súboji pod piatimi kruhmi, keď talianska súperka Angela Cariniová v bolestiach odstúpila z turnaja len pár sekúnd po tvrdom údere od alžírskej súperky.
Vzápätí sa na internete po celom svete strhla lavína neoprávnenej kritiky voči Khelifovej, že je transgenderka alebo dokonca muž.
Dezinformácie šírili aj Trump či Musk
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa postavil na jej obranu a verejne odsúdil tých, ktorí šírili dezinformácie. Khelifová uviedla, že šírenie mylných predstáv o nej poškodzuje jej ľudskú dôstojnosť.Napriek tomu, že sa Khelifová narodila a vyrastala ako žena, ocitla sa v hľadáčiku debát o pohlaví, sexe a športe po tom, ktoré rozdúchavala najmä Medzinárodná boxerská asociácia (IBA).
Ruské dezinformácie o africkej športovkyni medzičasom zdieľali aj Donald Trump, Elon Musk či J. K. Rowlingová.
Práve na vlaňajšom svetovom šampionáte pod hlavičkou IBA vylúčili Alžírčanku zo súťažného diania, pretože údajne neprešla testom spôsobilosti pre ženskú súťaž.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: