
Výhľad na obec Vernár z chodníka vedúceho k obnovenému bunkru v lese, pripomínajúceho Slovenské národné povstanie (SNP). Vernár, 15. august 2024. Foto: SITA/Mária Frisová
Pohnuté udalosti doby pripomína Pamätná izba SNP v budove miestneho obecného úradu i bunker za dedinou. O expozíciu sa stará Milan Petrigáč predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) vo Vernári, ktorého starý otec vojnu neprežil.
Expozícia
Po jeho potlačení zomrel v koncentračnom tábore. Výročie SNP si v obci pripomenú počas nadchádzajúceho víkendu. Dobové fotky, dokumenty i vybavenie partizánov uvidia návštevníci v expozícii v povstaleckej obci pod Kráľovou hoľou.„Máme tu prilby našich vojakov, ktorí bojovali počas Slovenského národného povstania, opasky slovenského vojaka, vojaka Červenej armády, ktorí bojovali na týchto úsekoch. Ide o veci, ktoré zozbierali obyvatelia obce, a ktoré sa nám podarilo uchovať,“ priblížil pre agentúru SITA Petrigáč. Medzi exponáty patria napríklad aj časti z rumunského guľometu.
Najpriechodnejšia cesta
Prví partizáni prišli do obce 20. augusta 1944 a po obsadení Popradu nemeckými jednotkami v prvých dňoch septembra aj povstalecká armáda, obyvatelia im pomáhali. Ako pre SITA uviedol spisovateľ a publicista Marcel Maniak, ktorý sa dlhé roky zaoberá históriou druhej svetovej vojny, 9. septembra Vernár obsadili nemecké okupačné jednotky.Tie sa ale 21. septembra podarilo z obce vytlačiť až k Popradu. Povstalci si priamo v obci vytvorili svoj štáb. Spomínaný Vernár mal pre Nemcov veľký význam, predstavoval podľa Petrigáča najbližšiu cestu v smere od Popradu na Banskú Bystricu, zároveň aj najpriechodnejšiu. Dôležitú úlohu zohrala počas povstania úzka prejazdová cesta cez skalnú roklinu pri Vernári.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: