20.5.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko v rámci krajín Európskej únie (EÚ) patrí k štátom s najväčším podielom dospelých žijúcich v domácnostiach s deťmi. Takmer 40 percent dospelej slovenskej populácie žije v domácnosti s minimálne jedným dieťaťom. Vyplýva to z údajov Eurostatu za rok 2019, ktoré spracovala analytička Wood & Company Eva Sadovská.
Viac ako 1,5-milióna Slovákov žije v domácnosti s dieťaťom
Počet dospelých žijúcich v rodinách s deťmi, kde všetci dospelí pracujú, bol na Slovensku v roku 2019 evidovaný na úrovni 787-tisíc.Analytička poukázala, že zatvorenie škôlok a škôl bolo jedným z prvých opatrení, ktoré zaviedlo Slovensko v boji proti šíreniu ochorenia Covid-19. Deti sú doma od 16. marca, teda vyše dvoch mesiacov.
Najviac, takmer 800-tisíc dospelých, žije na Slovensku v domácnostiach s jedným dieťaťom. Dospelých, ktorí žijú v domácnosti s dvomi deťmi, bolo vlani na Slovensku evidovaných 628-tisíc. V domácnosti s tromi a viac deťmi žilo 205-tisíc dospelých.
Podľa Sadovskej tak celkovo ide o 1,632 milióna osôb, ktoré žijú v domácnosti s minimálne jedným dieťaťom.
Home office počas epidémie
V percentuálnom vyjadrení ide o 39 percent dospelej slovenskej populácie. Ako v analýze poznamenala, obdobie s deťmi doma je zrejme najnáročnejšie pre tie domácnosti, v ktorých všetci dospelí pracujú.„Počet dospelých žijúcich v takýchto rodinách bol na Slovensku v roku 2019 evidovaný na úrovni 787-tisíc. Práve v prípade takýchto domácností jeden z rodičov zrejme musí čerpať OČR alebo pracovať z domu,“ priblížila.
Poznamenala, že kým OČR znamená pokles príjmov pre domácnosť, home office rodiča je zase ťažšie skĺbiteľný so starostlivosťou o dieťa alebo jeho domácou výučbou.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: