„To teda štát má suplovať nezodpovednosť tých rodín a tých druhov a družiek a dovychovávať ich deti, alebo teda čo? Niekedy boli klasické manželstvá, kde neboli jednorodičovské rodiny. Keď niekto si zvolí tento spôsob života, tak teda do toho partnerstva má vstúpiť štát?“ reagoval na vystúpenie poslankyne Veroniky Šrobovej faktickou poznámkou Hazucha, ktorý je zároveň podpredsedom Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Polovica žije pod hranicou chudoby
Poslankyňa Šrobová v rozprave NR SR poukázala na skutočnosť, že na Slovensku máme 190-tisíc jednorodičovských domácností, v ktorých je vychovávaných 300-tisíc detí. Polovica z týchto rodín žije pod hranicou chudoby.„Ja som tu nepočula za jeden deň povedať, že sa niečomu takémuto venujete. Snažíte sa navodiť dojem, že za tých posledných 18 rokov ste tu vôbec pomaly nevládli. Vládli ste väčšinu tohto času a to sú čísla, ktoré nepustia,“ podčiarkla Šrobová.
Poslancovi Hazuchovi pripomenula, že rodiny s jedným rodičom nevznikajú len z dôvodu nezodpovednosti druhého rodiča. Z veľkej časti ide aj o prípady, keď partner alebo partnerka zomreli. „Aj počas Covidu, ktorý vy tu napríklad popierate," adresovala poslancovi.
Nezvolil správnu formuláciu slov
Hazucha sa za svoje vyjadrenia neskôr na Facebooku ospravedlnil. Ako uviedol, nezvolil správnu formuláciu slov.„V žiadnom prípade som nechcel povedať, že za to, že v domácnosti žije jeden rodič s dieťaťom alebo viacerými deťmi, môže iba vaša liberálna ideológia. Sú rodiny, kde si tento spôsob žitia z rôznych dôvodov vybrali sami, pre niečo im vyhovuje,“ napísal poslanec Smeru-SD s dodatkom, že je však aj veľká časť rodín, kde si situáciu nezvolili sami, ale priniesol ju život.
Tieto rodiny bojujú o prežitie, ako sa dá. „Týmto rodinám sa hlboko ospravedlňujem a vyjadrujem im obdiv a úctu,“ dodal.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: