Právo na sebaobranu
Zákonodarcovia podotkli, že „bez zrušenia súčasných obmedzení nemôže Ukrajina plne uplatniť svoje právo na sebaobranu a zostáva vystavená útokom na svoje obyvateľstvo a infraštruktúru".Parlament zdôrazňuje, že nedostatočné dodávky munície a obmedzenia na ich používanie môžu eliminovať vplyv doterajšieho úsilia, a vyjadruje poľutovanie nad klesajúcim objemom bilaterálnej vojenskej pomoci Ukrajine zo strany krajín EÚ.
Poslanci opätovne vyzývajú členské štáty, aby splnili svoj záväzok z marca 2023 dodať Ukrajine milión nábojov a urýchliť dodávky zbraní, systémov protivzdušnej obrany a munície vrátane rakiet TAURUS . Opakujú tiež svoj postoj, že všetky krajiny EÚ a spojenci NATO by sa mali kolektívne a individuálne zaviazať k ročnej vojenskej podpore pre Ukrajinu vo výške minimálne 0,25 % svojho HDP.
Ďalšie sankcie
Europoslanci tiež vyzývajú na zachovanie súčasných a uvalenie ďalších sankcií Rady voči Rusku, Bielorusku a krajinám mimo EÚ a subjektom, ktoré Rusku poskytujú vojenské technológie a technológie dvojakého použitia.Poslanci odsudzujú nedávny presun balistických rakiet z Iránu do Ruska a vyzývajú na sprísnenie sankcií voči Teheránu a Severnej Kórey za ich účasť na podpore vojny Ruska proti Ukrajine.
Chcú tiež, aby na zoznam sankcií EÚ pribudlo viac čínskych jednotlivcov a subjektov, ako aj prísnejšie opatrenia na systematické riešenie problému obchádzania sankcií spoločnosťami so sídlom v EÚ, tretími stranami a krajinami mimo EÚ.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: