Dvojnásobná sadzba
Upozorňujú, že zavedenie dvojnásobnej sadzby dane pochová cestovný ruch na Slovensku. Z tohto dôvodu odmietajú prijatie konsolidačného balíka v aktuálnej podobe a žiadajú okamžité prehodnotenie sadzby dane zo strany Ministerstva financií.Aj napriek tomu, že 20 z 27 členských krajín má sadzbu DPH na ubytovanie na úrovni 10 % a nižšiu, slovenské ministerstvo financií v rámci konsolidačného balíka navrhuje razantné, dvojnásobné navýšenie. Na likvidačné dopady tohto neuváženého návrhu ešte minulý týždeň upozornili zamestnávatelia naprieč celým HoReCa sektorom.
„Celý sektor je dnes v kontexte globálnej konkurencie vysoko senzitívny na cenu, a preto neprimerané navýšenie DPH zníži záujem turistov, obsadenosť ubytovacích zariadení, pokles celkovej spotreby v turistických destináciách, zmrazenie investícií do rozvoja a kvality a stratu konkurencieschopnosti pre celý sektor. Považujeme to za neprípustné a s takýmto krokom skrátka nemôžeme súhlasiť v žiadnom prípade,“ zdôrazňuje generálny manažér AHRS, Martin Novotný.
Bytostné hrozenie pre cestovný ruch
S tým súhlasí aj viceprezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky (ZCR SR), Roman Berkes. Ten zdôrazňuje, že prijatie konsolidačného balíka v jeho aktuálnej podobe znamená pre domáci cestovný ruch bytostné ohrozenie: „Je zarážajúce, že tomuto vážnemu návrhu zo strany ministerstva financií nepredchádzala žiadna odborná diskusia s prihliadnutím na možné dopady na celý sektor. Rozvoj cestovného ruchu má jasne definovanú prioritu v Programovom vyhlásení vlády, čoho deklaráciou je aj novovzniknuté rezortné ministerstvo, s ktorým v ostatných dňoch intenzívne komunikujeme a hľadáme všetky možnosti na odvrátenie tohto stavu.“ spresňuje.Asociácia upozorňuje, že zvýšenie sadzby DPH dovolenku na Slovensku zásadne predraží – hotely tak nebudú schopné konkurovať výhodnejším cenám a lacnejším pobytom v okolitých krajinách či prímorských destináciách.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: