Pozbierali menovky, informačné tabule i lavice, aby ich nepoškodil sneh a mráz, pokosili trávniky a vypleli alpínia. Okrem toho každú jeseň čistia niektoré z tamojších šiestich jazierok.
Príprava na budúcu sezónu
Ako ďalej pre agentúru SITA opísala vedúca Expozície tatranskej prírody Jana Černická, ide len o časť prác, ktoré po skončení sezóny musia zrealizovať pred tým, než ju nechajú odpočívať do apríla.Pracovníci botanickej záhrady musia zazimovať sadenice rastlín, aby prežili zimu a na jar naplno rozkvitli. Semienka z vysokohorských rastlín zbierali v záhrade počas leta, následne ich čistia a pripravujú na výsev na konci októbra.
„Je to v podstate príprava už na budúcu sezónu. Urobíme si inventúru v našej produkčnej záhrade, čo je vlastne v úvodzovkách naša kuchyňa, kde si to vysejeme, potom popikírujeme, rozsádzame. V prípade dostatočnej veľkosti môžeme vysádzať," priblížila Černická.
Tatranská flóra
V prvom rade putujú rastliny na alpínia, teda skalky v záhrade určené na pestovanie vysokohorských rastlín. Práve tam majú návštevníci unikátnu možnosť ich vidieť.„Takéto rastliny rastú vo vysokohorských výškach, v uzavretých častiach Tatier a, samozrejme, v mnohých neprístupných miestach. Nerastú bežne pri turistickom chodníku. Teda takouto formou si môžu pozrieť tatranskú flóru aj ľudia, ktorí sú napríklad menej zdatní fyzicky, či s hendikepom," dodala vedúca expozície. Okrem toho majú milovníci skalničiek v botanickej záhrade možnosť zakúpiť si sadeničky tatranských kvetov alebo drevín.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: