Ako uviedol predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský, nový migračný pakt, ktorý prijal Európsky parlament v apríli, podľa neho nerieši zásadné tlaky na vonkajších hraniciach EÚ, pridáva administratívne bariéry a vytvára právnu neistotu.
Príklad Talianska a Albánska
„Preto KDH tento migračný pakt vystavilo silnej kritike. Zároveň je potrebné presadzovať za Slovensko také kroky, na ktorých by mala byť zhoda naprieč celým politickým spektrom, keďže riadenie migrácie a ochrana vonkajších hraníc sú v našom národnom záujme," dodal Majerský.KDH pripomenulo, že už niekoľkokrát vyzývalo vládu, aby sa pripojila k členským štátom EÚ, ktoré presadzujú azylové procedúry mimo EÚ.
„Ide o riešenie, ktoré je vyskúšané na základe spolupráce Talianska a Albánska z roku 2023 a už teraz vidíme, že prináša pozitívne výsledky vo výraznom znížení migračných vĺn," doplnili kresťanskí demokrati.
Nespravodlivá povinná solidarita
Europoslankyňa Miriam Lexmann vyjadrila svoje presvedčenie, že je to správna odpoveď na migračný pakt, ktorý podľa KDH nerieši problém s migráciou, len ho odďaľuje.„Okrem toho je navrhnutý systém povinnej solidarity nastavený nespravodlivo. Nereflektuje totiž solidaritu, ktorú preukazujú krajiny vrátane Slovenska voči odídencom z Ukrajiny po vypuknutí vojny. Ak nenájdeme riešenie, ktoré bude spravodlivé a bude dávať členským štátom právnu istotu, s migračnou otázkou sa nikdy efektívne nevysporiadame,“ uzavrela Lexmann.
Viac k témam: Nelegálna migrácia, Zasadnutie Európskej rady
Zdroj: SITA.sk - KDH žiada Fica, aby na samite Únie podporil kroky pre zlepšenie stavu migrácie a nemal len silné reči o kvótach © SITA Všetky práva vyhradené.