22.10.2024 (SITA.sk) -
aktualizované 22. októbra 15:09
Predseda slovenskej vlády Robert Fico, prezident Srbskej republiky Aleksandar Vučič a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán sa v utorok stretli v Komárne, kde prijali spoločné vyhlásenie k nelegálnej migrácii.
Zhodli sa na tom, že Európska únia potrebuje ochranu vonkajších hraníc. Podľa Fica išlo o výnimočné stretnutie priateľov, ktorí si v konštruktívnej atmosfére vymenili názory na mnohé témy.
Mali sme pravdu
„Celé toto stretnutie k nelegálnej migrácii by sa dalo dostať do jednej vety: mali sme pravdu. Mali sme pravdu, keď sme na začiatku veľkej migračnej krízy pred niekoľkými rokmi veľmi jasne hovorili, že základom boja proti nelegálnej migrácii je ochrana vonkajších hraníc Európskej únie,“ povedal slovenský premiér.Pravdu mali podľa jeho slov aj v tom, že EÚ nepotrebuje redistribúciu nelegálnych migrantov, ktorí sa dostanú na územie EÚ a nepotrebuje ani žiadne povinné kvóty. Potrebuje však prijímať opatrenia v spolupráci s krajinami, ktoré chcú spolupracovať a ktoré budú chrániť vonkajšie hranice EÚ.
Podľa predstaviteľov Slovenska, Srbska a Maďarska treba robiť všetko pre to, aby nelegálny migrant zostal vo svojej domovskej krajine, alebo aby bol pred vstupom na územie EÚ zadržaný.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Samit Slovenska, Srbska a Maďarska v Komárne (fotografie)
Fico chce tlačiť na zdravý rozum
Fico sa poďakoval prezidentovi Srbska za všetky kroky, ktoré jeho krajina urobila a ktoré výrazne pomohli Európskej únii zvládať migračné toky. Spolu s Viktorom Orbánom chce Fico na pôde EÚ „tlačiť na zdravý rozum“ pri prijímaní rozhodnutí týkajúcich sa riešenia nelegálnej migrácie.„Pri plánovaní nového európskeho rozpočtu po roku 2027 musíme trvať na tom, že podstatná časť financií musí byť venovaná na boj proti nelegálnej migrácii,“ zdôraznil Fico.
Zároveň vyslovil plnú podporu ambíciám Srbska stať sa čo najskôr členskou krajinou EÚ. Na záver podotkol, že Slovenská republika má záujem pokračovať v spolupráci na úrovni tohto formátu.
„Verím, že dnes sme založili tradíciu trojstretnutia,“ povedal. Zachovať podľa neho treba aj V4 (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko) a po vstupe Srbska do Európskej únie by sa Srbi mohli pridať do spoločného formátu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: