Pokus o provokáciu a zaujatie
Politológ hodnotí túto cestu skôr ako pokus provokovať a zaujať, poukázal pritom na to, že podľa dostupných informácií sa Blaha nestretol so žiadnym vládnym politikom.„Návšteva Ľuboša Blahu v Moskve vyvolala adekvátne otázky. To, že Rusko – v podstate izolovaný štát a agresor – navštívi europoslanec je dnes skôr raritou než niečím očakávaným," konštatuje Dubóczi. Je toho názoru, že Blahova cesta právom zarezonovala ako v médiách, tak aj v medzinárodnom prostredí.
„Zo strany Blahu by som tam nehľadal nejaký ultimátny cieľ, ako sa to snaží prezentovať," dodal politológ.
Blahove vyjadrenia majú určitú váhu
Cesta slovenského europoslanca do hlavného mesta Ruska mohla byť podľa Dubócziho inšpirovaná napríklad americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom či politikom Györgym Gyimesim, ktorý Moskvu tiež nedávno navštívil.„Sekundárne, tiež po vzore zmienených pánov, sa Blaha stal užitočným nástrojom pre šírenie stanovísk, ktoré sú veľmi blízke ruským štátnym médiám, respektíve ruskej propagande ako takej," vraví ďalej Dubóczi, poukazujúc na to, že ako člen Európskeho parlamentu má Ľuboš Blaha určitú autoritu a jeho vyjadrenia, bez ohľadu na faktickosť, majú určitú váhu.
„Hovoríme tu najmä o šírení naratívov, ktoré hovoria o neefektivite sankcií, o dobrom živote v Rusku či šírení strachu o blížiacom sa svetovom konflikte. Blaha svojou návštevou v Rusku vlastne pokračoval v mantineloch, ktoré sleduje už dlhodobo," myslí si politológ.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: