„Tu sa niekto zrazil s koňom, keď takéto niečo dokáže vypustiť z úst. Ako ohrozuje demokraciu na Slovensku návšteva predsedu vlády v Číne? Čo tam idem jediný? Neboli tam predstavitelia iných krajín,“ reagoval Fico.
Kritika opozície
Podľa predsedu KDH Milana Majerského je Ficova „politika na štyri svetové strany“ politikou orientovanou na Rusko a Čínu. „Je tým ohrozená suverenita a bezpečnosť Slovenska, ale aj postavenie v medzinárodných štruktúrach,“ povedal.Cestu do Číny kritizovali aj predstavitelia SaS a strany Za ľudí. Progresívne Slovensko poukázalo na to, že premiér Fico vystúpil v ruskej propagandistickej televízii.
„Doma sa mu rozpadá zlepenec, zdravotníctvo pre neho nie je premiérska téma, ale na slúženie Putinovi si čas nájde. Je to obrovská hanba,“ komentoval líder PS Michal Šimečka.
Podpis dokumentov
Premiér sa počas oficiálnej návštevy Číny, ktorá je jeho prvou do roku 2007, stretne s predsedom vlády aj s prezidentom tejto ázijskej krajiny. Súčasťou programu je aj návšteva firiem a vystúpenie Roberta Fica pred študentmi na jednej z univerzít. Slovenská delegácia navštívi aj spoločnosť, ktorá má záujem postaviť na Slovensku baterkáreň. Na záver otvorí slovenský premiér spolu s predsedom čínskej vlády ekonomické fórum v Šanghaji. Počas návštevy Číny bude podpísaných 13 dokumentov.„Budú to memorandá, ktoré už majú mnohé európske štáty s Čínou podpísané. Prinesieme tam aj mnohé uľahčenia vo vízovej komunikácii pre podnikateľov,“ konkretizoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD).
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: