Komerčnosť sviatku
Sociálny rozmer Halloweenu sa postupne vytratil, začali na ňom participovať všetky deti a za koledu dostávali sladkosti.
„Halloween sa veľmi výrazne zmodernizoval, skomercionalizoval. Postupne sa z neho stal priam národný, ale aj rodinný, sviatok," skonštatovala Nádaská.
Poukazuje napríklad na tematickú halloweensku výzdobu príbytkov. Etnologička dodala, že komerčná forma Halloweenu sa dostala späť do Európy v 90. rokoch 20. storočia, kde si našla fanúšikov najmä medzi mladými ľuďmi.
Kontroverzný sviatok
Nádaská uviedla, že v našich končinách s oslavami Halloweenu začali najmä obchodníci, neskôr sa pripojili rôzne podniky, usporadúvajúce halloweenske večierky.Odrazilo sa to aj u detí v školách, ktoré si vyrezávajú halloweenske tekvice. Nádaská ale pripomína, že tento zvyk poznali aj naši predkovia a takto vyrezané tekvice nazývali svetlonos.
„Je tu trochu rozpor v tom, že u nás je tradíciou skôr ísť na hroby, spomínať na zosnulých, prípadne sa potom aj stretnúť s rodinou. Halloween ale namiesto piety a spomienky na zosnulých je skôr zábavou. Je to trochu kontroverzia," poznamenáva Nádaská.
Výhrady majú najmä kresťania
Podotkla tiež, že v našich končinách mávajú najmä nábožensky zameraní ľudia viacero výhrad voči Halloweenu, čo podľa nej pramení z toho, že v rámci náboženského hnutia satanizmu patrí halloweenska noc medzi najvýznamnejšie sviatky.„Satanisti sú ľudia, ktorí veria v Satana ako duchovnú bytosť a sú mu oddaní," vysvetľuje. Dopĺňa, že počas Halloweenu sa satanisti venujú modlitbám, rituálom a vzývaniu.
„Z tohto pohľadu je pochopiteľné, že kresťania Halloween vnímajú ako kontroverzný sviatok, na ktorom neparticipujú," uzavrela.
Viac k témam: Halloween, Sviatky, Zvyky
Zdroj: SITA.sk - Mnohí vnímajú Halloween ako komerčný sviatok pochádzajúci z USA, jeho pôvod však leží v Európe, vysvetľuje etnologička Nádaská © SITA Všetky práva vyhradené.