Údajná spolupráca jeho kampane a Ruska
Svoju stopu zanechal Trump aj na zahraničnej politike, pričom vzťahy s americkými spojencami boli v čase jeho vlády do istej miery napätejšie. Posilnil však vzťahy s Izraelom, ktorému uznal ako hlavné mesto Jeruzalem a presunul tam aj americké veľvyslanectvo.
Za účasti jeho administratívy tiež Izrael dosiahol dohody o normalizácii vzťahov so Spojenými arabskými emirátmi a Bahrajnom.
Trump sa tiež realizoval pri znižovaní napätia na Kórejskom polostrove, pričom sa stal prvým americkým úradujúcim prezidentom, ktorý sa stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Ich tri stretnutia však nepriniesli žiadnu dohodu o denuklearizácii Severnej Kórey.
Počas úradovania tiež Trump takmer dva roky čelil vyšetrovaniu pre údajnú spoluprácu jeho kampane a Ruska v súvislosti s voľbami v roku 2016. Vyšetrovanie viedlo k početným obvineniam, ale žiadne nebolo voči Trumpovi.
Reči o volebnom podvode a ukradnutých hlasoch
Posledný rok Trumpovho pôsobenia v Bielom dome postihla pandémia COVID-19, za ktorú čelil ostrej kritike. Dôvodom bolo riešenie tejto masívnej krízy, ale aj jeho kontroverzné vyjadrenia, ako napríklad navrhnutie výskumu, či by sa ochorenie mohlo liečiť vstrekovaním dezinfekčného prostriedku do tela.Záver Trumpovho úradovania sa tiež niesol v duchu jeho prvého impeachmentu, a to pre obvinenia, že vyvíjal nátlak na ukrajinskú vládu, aby získala informácie o jeho demokratickom rivalovi Joeovi Bidenovi. Senát ho napokon zbavil obvinení.
V novembri 2020 sa uskutočnili prezidentské voľby a hoci Trump získal 74 miliónov hlasov, najviac hlasov, ktoré kedy získal úradujúci prezident, voľby prehral, keď ho o viac ako sedem miliónov hlasov porazil Joe Biden. Túto prehru však Trump odmietol prijať a neprestajne hovoril o volebnom podvode a ukradnutých hlasoch.
Tieto tvrdenia vyeskalovali 6. januára 2021, keď Kongres potvrdzoval Bidenovo volebné víťazstvo.
Trump opakujúc vyhlásenia o volebnom podvode vo Washingtone D.C. povzbudil jeho stúpencov, aby pochodovali ku Kapitolu Spojených štátov. Demonštrácia prerástla vo vzburu, pri ktorej jeho stúpenci vtrhli do budovy v snahe zabrániť tomuto potvrdeniu a ohrozili prítomných zákonodarcov. Útok na Kapitol, ktorý si vyžiadal aj obete na životoch, bol dôvodom druhého Trumpovho impeachmentu. Aj v tomto prípade ho Senát zbavil obvinení.
V júli 2024 prežil pokus o atentát
Útok na Kapitol pre Trumpa znamenal aj dočasný zákaz používania sociálnych sietí Twitter (dnes X) a Facebook. Aj preto Trump v roku 2022 spustil svoju vlastnú platformu sociálnych médií Truth Social.Napriek neúspechu vo voľbách v roku 2020 sa Trump nevzdal svojho cieľa vrátiť sa do Bieleho domu. V roku 2022 oznámil svoju kandidatúru do volieb v novembri 2024. V nej mu nebránia ani početné obvinenia v rámci niekoľkých trestných konaní. V máji 2024 ho napríklad ako prvého exprezidenta vôbec porota na súde na Manhattane uznala vinným z falšovania obchodných záznamov.
Na júl 2024 Trump asi nikdy nezabudne. Pár dní predtým, ako sa stal oficiálnym kandidátom Republikánskej strany do prezidentských volieb, prežil pokus o atentát. V pensylvánskom meste Butler na neho 13. júla počas predvolebného zhromaždenia vystrelil 20-ročný muž a zasiahol ho do hornej časti pravého ucha.
Útok si vyžiadal jedného mŕtveho účastníka zhromaždenia a páchateľa zabila tajná služba. Trump napriek zraneniu a obklopený ochrankármi z pódia odchádzal so vztýčenou päsťou.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Donalda Trumpa (fotografie)
Viac k témam: Prezidentské voľby v USA, Prezidentské voľby v USA 2024 (Trump - Harris)
Zdroj: SITA.sk - Na júl 2024 asi nikdy nezabudne a má už tretiu manželku. Kto je Donald Trump? © SITA Všetky práva vyhradené.