Ako prezident spresnil, Bratislava bude hostiť globálne vzdelávacie fórum, na ktorom sa bude hovoriť o výzvach v oblasti vzdelávania či umelej inteligencie a jej vplyvu na oblasť vzdelávania. Slovensko chce na tento trojdňový veľký samit pozvať aj vysokých predstaviteľov iných organizácii. Pellegrini už osobne pozval generálneho tajomníka Organizácie spojených národov Antónia Guterresa.
"Pôjde o naozaj veľmi dôležité podujatie, na ktorom sa stretnú špičky v oblasti vzdelávania. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) chce do Bratislavy zavolať aj predstaviteľov najväčších technologických gigantov, ktorých sa digitálne technológie týkajú," dodal Pellegrini, podľa ktorého toto podujatie vráti Slovensko na najvyššiu úroveň odborných a prestížnych podujatí.
Témou bude umelá inteligencia
"Som veľmi rád, že môžem potvrdiť, že Slovensko bude hostiť svetové vzdelávacie fórum," uviedol minister školstva. Ako priblížil, témou bude umelá inteligencia, pričom OECD je lídrom v oblasti definovania rámcov toho, ktorým smerom by sa umelá inteligencia mala rozvíjať."Diskutovať sa bude o tom, ako môže vyzerať budúcnosť v oblasti umelej inteligencie, ktorá môže pomôcť predovšetkým v oblasti vzdelávania, znížiť rozdiely, ktoré sú medzi chudobnými krajinami, a tiež ako môže pomôcť s problémami, ktoré máme vo vzdelávaní, napríklad v oblasti inklúzie či duševného zdravia," doplnil Drucker.
Spolupráca s OECD
Slovensko podľa neho môže z takejto konferencie benefitovať, pretože je to niečo, čo tu za dekády vzdelávacích fór nebolo. Ako Drucker ďalej vyzdvihol, spolupráca s OECD sa zintenzívnila a Slovensko s organizáciou spolupracuje na viacerých projektoch."Okrem iného, aj to, že sme zakázali mobilné telefóny na základných školách, vzišlo práve zo spolupráce s OECD, a to na základe údajov, ktoré sme s nimi vymieňali," doplnil minister s tým, že spolupráca sa deje aj v oblasti odborného vzdelávania na stredných školách, zmeny kurikula na základných školách a tiež v oblasti vysokého školstva.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezident Pellegrini počas zasadnutia Rady OECD v Paríži (fotografie)
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: