Infraštruktúrne projekty viditeľne zmenia tvár krajského mesta, príkladom je prebiehajúca rekonštrukcia Hviezdoslavovej ulice. Tá sa stane modernou pešou zónou so zeleňou, mobiliárom a vodnými prvkami, s priestorom pre kultúru aj oddych.
Výsledok má stáť za to
S titulom Európskeho hlavného mesta kultúry prišlo podľa primátora Richarda Rybníčka množstvo práce, ale výsledok bude stáť za to. „Je to ťažký projekt, ale najdôležitejšie čo prináša je, že značka Európanom a mnohým ľuďom vo svete povie, kde je mesto Trenčín,“ povedal Rybníček.V súvislosti s titulom Európskeho hlavného mesta kultúry prichádza do Trenčína z európskych fondov na kapitálové investície 34 miliónov eur, spolu so spolufinancovaním z mesta a štátneho rozpočtu tak bude preinvestovaných zhruba 40 miliónov eur.
Čerpať ich bude nielen samotné mesto, ale aj Trenčiansky samosprávny kraj a rôzne ďalšie organizácie. Podľa Richarda Rybníčka sú všetci na čerpanie týchto peňazí dobre pripravení.
„Čo sa, samozrejme, môže stať je, že niektoré stavby nebudú dokončené v roku 2025, ale budú prebiehať aj v roku 2026. Pokiaľ pôjdeme napríklad do rekonštrukcie Zeleného mosta, tak už dnes viem povedať, že sa bude robiť aj v roku 2026,“ povedal primátor Richard Rybníček s tým, že aj počas prác by sa na tomto moste zrejme mohli konať niektoré z plánovaných aktivít.
Príležitosť pre celý kraj
V Trenčíne bude podľa neho v budúcom roku zrekonštruovaná autobusová stanica a počas roku 2026 by mala prebiehať aj obnova železničnej stanice.Už dnes je isté, že otvárací ceremoniál Európskeho hlavného mesta kultúry sa bude konať v dňoch 19. až 22. marca 2026. Ešte predtým a aj počas celého roku 2026 bude nielen v Trenčíne, ale aj v celom regióne množstvo kultúrnych a umeleckých aktivít. Do ich príprav sa zapojil aj Trenčiansky samosprávny kraj, jeho inštitúcie a spolupracovať budú aj ďalšie mestá v kraji.
„Titul Európske hlavné mesto kultúry je príležitosťou nielen pre samotné mesto Trenčín, ale aj pre celý náš kraj. Veríme, že tento prestížny titul nám pomôže prilákať viac návštevníkov, a zároveň významne podporí cestovný ruch, prispeje k posilneniu našej regionálnej ekonomiky. Prienik vidím aj vo vzájomnej spolupráci so susedným Zlínskym krajom, s ktorým nás spájajú napríklad obľúbené cyklotrasy, no čoskoro to budú aj kultúrne mosty,“ povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.
Trenčín aj priľahlý región má ambíciu z oživenia kultúrneho života a rozvojových aktivít profitovať aj po roku 2026. „Pripravujeme stratégiu rozvoja kultúry, kreatívneho priemyslu, turizmu trenčianskeho regiónu pre roky 2027 - 2031. Ale napríklad aj podporu pre ľudí, ktorí kultúru v meste a kraji už tvoria alebo by chceli. Tí sa o financie budú môcť uchádzať už na budúci rok cez nové grantové schémy a otvorené výzvy,“ dodal riaditeľ tímu Trenčín 2026 Ján Sudzina.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Predstavenie programu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 (fotografie)
Viac k témam: Európske hlavné mesto kultúry 2026
Zdroj: SITA.sk - Titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 má Európanom povedať, kde je mesto Trenčín (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.