Miesta v zastupiteľstvách obsadia aktivisti
Ako ďalej upozornila, v praxi sa stáva, že miesta v zastupiteľstvách obsadia aktivisti či rôzne osoby, ktoré ani nevedia, čo znamená výkon ich mandátu, nie sú zorganizovaní a nepoznajú fungovanie obce.
"Chýba štruktúra, hierarchia, organizácia, a tým pádom rozvoj obcí nenapreduje želaným spôsobom a často vôbec," upozornila Neveďalová a poukázala aj na situáciu v Bratislave, kde sa kandidáti združili pod značkou Matúša Valla a získali absolútnu väčšinu vo viacerých mestských častiach, aj keď získali len niečo nad 20 percent hlasov.
Ostatní voliči sú nezastúpení
"To spôsobuje, že ostatní voliči sú nezastúpení, napríklad voliči súčasnej vládnej koalície by mali v Bratislave približne 30 percent hlasov, no nemajú ani jeden mandát v meste či mestských častiach, rovnako ako voliči ďalších strán, napr. KDH, hnutie Slovensko, ale aj PS," doplnila europoslankyňa. Upozornila, že takíto kandidáti si zo svojich miest robia štát v štáte."Dramaticky zvyšujú počty zamestnancov, pridávajú svojim úradom funkcie a oddelenia, ktoré na obciach nemajú čo robiť, a riešia rôznu ideologickú agendu a výstrelky. V Bratislave napríklad cyklisti, ihriská v strede križovatiek či humánne chytanie komárov ,pinzetami´," uzavrela Neveďalová s tým, že diskusia o volebnom systéme je legitímna a plne ju podporuje.
Reakcia Pellegriniho na vystúpenie premiéra
Prezident sa v nedeľu 10. novembra vyjadril, že nie je potrebné otvárať témy, ktoré majú odkláňať pozornosť občanov od závažnejších problémov, ktorým Slovensko aktuálne čelí. Reagoval tak na vystúpenie premiéra, ktorý v relácii STVR Sobotné dialógy hovoril o zmene volebného systému a okrem iného aj o zvýšení volebného kvóra na sedem percent."Odporučil by som premiérovi, aby opäť sústredil svoju pozornosť viac na riešenie reálnych problémov, ktorým táto krajina a EÚ čelia, a možno potom, keď budeme mať menej týchto problémov, sa začal zaoberať nejakým zvýšením kvóra pre politické strany do parlamentu," vyhlásil prezident, ktorý si súčasne myslí, že zatiaľ ide len o výkrik premiéra a dúfa, že to v najbližších týždňoch nebude predmetom politických diskusií.
Obrovské množstvo politických strán
V tejto súvislosti však Pellegrini doplnil, že niektoré európske krajiny majú kvórum ešte nižšie ako päť percent. Súhlasí však, že na Slovensku je registrované obrovské množstvo politických strán. Podľa Pellegriniho je však potrebné urobiť poriadok v tom, čo všetko musí spĺňať registrovaná strana.
"Možno nejakým spôsobom sťažiť pôsobenie tak, aby v našom politickom systéme fungovali len politické strany, ktoré sú riadne organizované a spĺňajú všetky podmienky, ktoré politické strana v demokratickom systéme spĺňať má," dodal prezident s tým, že toto stojí za veľkú debatu, pričom posúvanie hranice na sedem percent nie je podľa neho tou najsprávnejšou cestou.
Viac k témam: predseda vlády SR, Prezident Slovenskej republiky, Volebný systém, Zmena volebného systému
Zdroj: SITA.sk - Teraz je najlepší čas na diskusiu o zmene volebného systému, reaguje Roth Neveďalová na Pellegriniho vyjadrenie © SITA Všetky práva vyhradené.