V preloženom materiál navrhovali úpravu sadzby pri množstvovom zbere vo výške 0,0492 eura, čo v prepočte na jednu kuka nádobu s objemom 120 litrov s vývozom 1x týždenne predstavovalo sumu 307 eur na rok (spravidla pre rodinné domy). Dosiaľ bola táto suma necelých 270 eur na kalendárny rok. V prípade kontajnerov s objemom 1 100 litrov pre právnické osoby s vývozom raz týždenne sa mal poplatok zvýšiť na 2 814 eur.
Zmeny mali obsahovať aj rôzne zníženia z poplatkov za odpad, napríklad v prípade seniorov či ZŤP osôb. Dôvodová správa uvádzala, že návrh bol predložený za účelom dosiahnutia ekonomickej rovnováhy medzi príjmami z poplatkov za odpad a výdavkami na nakladanie s odpadom.
Strata vo výške takmer 3 milióny eur
"Rozdiel medzi príjmami a výdavkami bez úpravy sadzieb poplatku za komunálny odpad by predstavoval v roku 2025 stratu vo výške takmer 3 milióny eur," zdôvodňovalo ďalej mesto s tým, že na tento rozdiel má vplyv aj inflácia za posledné dva roky, a tiež plánované zvýšenie DPH o 3 percentá."Mesto Košice v nasledujúcom roku nemôže a nebude schopné doplácať na nakladanie s komunálnym odpadom z iných zdrojov rozpočtu," zdôvodňovala samospráva návrh.
Tajné hlasovanie
O zmenách všeobecne záväzných nariadení sa hlasovalo v tajnom hlasovaní. Návrh na tajné hlasovanie predložil poslanec Tomáš Vasok z klubu Spolupráca pre Košice. Zdôvodnil ho ochranou poslancov pred nenávistnými komentármi a reakciami na zvyšovanie poplatkov na sociálnych sieťach. Jeho návrh zastupiteľstvo odsúhlasilo, no viacero poslancov sa voči tajnému hlasovaniu ohradilo.Od poslanca Dominika Babušíka z Košického klubu padla voči Vasokovi otázka, prečo bol dokument týkajúci sa návrhu na tajné hlasovanie upravovaný zamestnancami magistrátu. Vasok sa voči tomu ohradil tým, že nie je právnik, a keďže chcel, aby bol návrh po všetkých stránkach v poriadku, konzultoval ho s právnym oddelením mesta.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: